Shala: Flamujt do të vendosen në bazë të vendit të origjinës për produktet të cilat shiten në tregun e Kosovës - Bota Sot
Shala: Flamujt do të vendosen në bazë të vendit të origjinës për produktet të cilat shiten në tregun e Kosovës

Lajme

Shala: Flamujt do të vendosen në bazë të vendit të origjinës për produktet të cilat shiten në tregun e Kosovës

Më: 15 shkurt 2019 Në ora: 16:25
Endrit Shala

Ministri i Tregtisë dhe Industrisë Endrit Shala, përmes një  postim në Facebook ka bërë të qartë se, pas ankesave të shumta nga ana e konsumatorëve, mediave dhe institucioneve tjera relevante të Republikës së Kosovës sot kam ndryshuar nenin 4 par.3, të Udhëzimit Administrativ Nr. 20/2018 Për caktimin e formës, përmbajtjes dhe përdorimit të flamurit mbi origjinën e produktit.

Ai ka shkraur se, me këtë ndryshim më nuk lejohet që produktet të cilat shiten në tregun e Kosovës ti vendosin flamujt në bazë të barkodit, por në bazë të vendit të origjinës.

Postimi i plotë:

Të nderuar,

Pas ankesave të shumta nga ana e konsumatorëve, mediave dhe institucioneve tjera relevante të Republikës së Kosovës sot kam ndryshuar nenin 4 par.3, të Udhëzimit Administrativ Nr. 20/2018 Për caktimin e formës, përmbajtjes dhe përdorimit të flamurit mbi origjinën e produktit.
Me këtë ndryshim më nuk lejohet që produktet të cilat shiten në tregun e Kosovës ti vendosin flamujt në bazë të barkodit, por në bazë të vendit të origjinës / prodhimit (deri më tash ka pas raste të raportuara ku flamuri i origjinës është vendosur në bazë të barkodit, por që nuk ka qenë në përputhje me vendin e origjinës se ku është prodhuar ai produkt). 
Ky plotësim ndryshim i U.A është bërë për ta qartësuar dhe eliminuar çdo mundësi të manipulimit me vendosjen flamujve afër çmimit të produktit.

E.SH

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...