Daçiq tregon sa milionë euro borxh të Kosovës pagoi Serbia - Bota Sot
Daçiq tregon sa milionë euro borxh të Kosovës pagoi Serbia

Lajme

Daçiq tregon sa milionë euro borxh të Kosovës pagoi Serbia

Më: 20 shkurt 2019 Në ora: 08:46
Ivica Daçiq

Ministri i jashtëm serb, Ivica Daçiq ka thënë se gjatë njëzet viteve të fundit, Serbia ka paguar rreth 700 milionë euro borxh të Kosovës dhe do të vazhdojë ta bëjë këtë.

“Kur borxhi duhet të paguhet, atëherë ata janë pjesë e Serbisë. Kur ka prona për t’u grabitur atëherë ata janë një shtet i pavarur”, ka deklaruar kryediplomati serb.

Ai shtoi se kanë mbetur edhe 200 milionë euro në borxh dhe kredi dhe se Serbia do të vazhdojë të paguajë këto para.

“Ata po presin që ne të paguajmë këtë, që atëherë të thonë” duke filluar nga nesër, Trepça (kompleksi i minierave në pjesën veriore, pjesa më e madhe serbe e Kosovës) është e jona. “Ata thonë se ata janë një shtet i pavarur – por nuk duan të paguajnë borxhin e tyre “, shtoi Daçiq.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...