Jovanoviq: Qëndrimi i Kishës serbe i qartë – s’ka ndarje dhe as njohje të Kosovës - Bota Sot
Jovanoviq: Qëndrimi i Kishës serbe i qartë – s’ka ndarje dhe as njohje të Kosovës

Lajme

Jovanoviq: Qëndrimi i Kishës serbe i qartë – s’ka ndarje dhe as njohje të Kosovës

Më: 11 mars 2019 Në ora: 13:16
Milosh Jovanoviq

Kryetari i Partisë Demokratike të Serbisë (Demokratska stranka Srbije – DSS) Milosh Jovanoviq ka vlerësuar se është mirë që patriarku serb Irinej, pas takimit me kreun shtetëror serb për Kosovën, ka thënë se është me rëndësi që shteti e kisha kanë mendim të njëjtë për Kosovën.

„Kjo është shumë e rëndësishme pasi që qëndrimi i Kishës Ortodokse Serbe është absolutisht i qartë dhe si i tillë ai është paraqitur në mesazhin e Kuvendit të Sinodit e mesazhi thotë se Kosova është Serbi dhe se kurrfarë ndarjeje, rikufizimi apo njohje të secesionit nuk vjen në konsiderim”, ka thënë Jovanoviq njofton agjencia serbe e lajmeve beta.

Ai ka shtuar se edhe pse Serbia është shtet sekular, është mirë që kreu shtetëror është takuar me patriarkun dhe ka folur për Kosovën për të cilën qëndrimi i Kishës është shumë i rëndësishëm.

„Këto takime do të duhej të mbaheshin në format më të gjerë dhe në to do të duhej të përfaqësoheshin të gjithë aktorët relevantët politikë“, ka vlerësuar Jovanoviq.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...