BBC: Vuçiq objektivi kryesor i protestave në Serbi - Bota Sot
BBC: Vuçiq objektivi kryesor i protestave në Serbi

Lajme

BBC: Vuçiq objektivi kryesor i protestave në Serbi

Më: 17 mars 2019 Në ora: 23:15
Foto

Protestat – kryesisht paqësore janë organizuar jashtë rezidencës zyrtare të presidenit që nga fundi i vitit të kaluar.

Kështu e nis shkrimin mediumi britanik, BBC, në një artikull kushtuar këtyre zhvillimeve, transmeton Klan Kosova.

“Por tensionet u përshkallëzuan të shtunën kur protestuesin sulmuan ndërtesën e Radio Televizionit të Serbisë”.

“Megjithatë, Vuçiq tha se ishte i gatshëm të thërriste zgjedhje të menjëhershme për të provuar popullaritetin e partisë së tij”, thuhet tutje.

Në konferencën për shtyp të mbajtur nga Vuçiq e cila u transmetua drejtpërdrejt në “RTS”, ai tha se nuk iu frikësohej aspak protestuesve, të cilët ai i quajti huliganë.

Ai kritikoi gjithashtu opozitën, teksa e quajti Obradoviçin “fashist” dhe Djilasin “oligark”.

Në artikullin e BBC-së theksohet se protestat kundër Vuçiqit janë rezultat i pakënaqësive të protestuesve me politikat e presidentit serb.

Protestat filluan edhe si reagim pas sulmit fizik ndaj kryetarit të partisë socialdemokrate, Borko Stefanovi.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...