Vuçiq frikësohet se mund të bombardohet përsëri: Duhet të ndërtojmë aleancë me NATO-n - Bota Sot
Vuçiq frikësohet se mund të bombardohet përsëri: Duhet të ndërtojmë aleancë me NATO-n

Lajme

Vuçiq frikësohet se mund të bombardohet përsëri: Duhet të ndërtojmë aleancë me NATO-n

Më: 23 mars 2019 Në ora: 17:42
Aleksander Vuçiq

Presidenti i Serbisë, Aleksander Vuçiq, ka folur rreth bombardimeve të NATO-s gjatë vitit 1999, duke thënë se ato ishin një agresion, dhe s enuk duhet pasur frikë për ta thënë një gjë të tillë.

“Unë jam krenar që ne nuk jemi të turpëruar. Ne jemi viktimë, sepse të gjithë ne ishim terrorizuar nga e quajtura kampanjë e NATO-s, jo vetëm bombardim, si të ishte fushat tepër zgjedhje. Ai ishte agresion i NATO-s, dhe ne mund ta themi atë”, ka thënë Vuçiq, shkruan ‘blic’.

Këto deklarata i ka bërë derisa e ka vizituar ndërtesën e RTV Vojvodina, duke shtuar se Serbia duhet të ketë besim në të ardhmen e saj, sepse sipas tij vendi është rikuperuar nga ajo kohë, dhe se tashmë po forcohet ekonomikisht e ushtarakisht.

“Unë po e dërgoj një mesazh të qartë, që gjëra të tilla të mos përsëriten kurrë më. Unë them që ne kemi nevojë për raporte të mira me NATO-n, dhe të mos e sjellim Serbinë në një pozicion të tillë kurrë më. Por gjithashtu është e rëndësishme të mos harrojmë krimet që janë kryer kundër popullit dhe fëmijëve tonë. Dikush qëndroi me popullin e tij atë ditë, ndërsa dikush shkoi në Washington”, ka përfunduar Vuçiq.

Ndryshe nga Vuçiq dhe Serbia, bota demokratike mendon se vendimi për të bombarduar Jugosllavinë ishte një vendim i drejtë.

Këtë e ka thënë sot ministri i Jashtëm i Gjermanisë, Heiko Masss. Ai thotë se duke parë të gjithë vrasjet masive, ishte detyrim që të bashkoheshin  në bombardime.

Ai thotë se nuk e imagjinon dot, se çfarë do të mund të ndodhte nëse nuk do të ishte ajo ndërhyrje.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...