Sulmi mafioz në aeroportin e Tiranës ku u vodhën rreth 10 milionë euro në gazetat zvicerane dhe botërore - Bota Sot
Sulmi mafioz në aeroportin e Tiranës ku u vodhën rreth 10 milionë euro në gazetat zvicerane dhe botërore

Lajme

Sulmi mafioz në aeroportin e Tiranës ku u vodhën rreth 10 milionë euro në gazetat zvicerane dhe botërore

Më: 10 prill 2019 Në ora: 11:43
Titujt e mediave zvicerane

“Vjedhja e një aeroplani në Tiranë: miliona të vjedhura”, me këtë titull sot kanë dalë shumë gazeta zvicerane dhe botërore, duke shkruar për sulmin mafioz në Tiranë, ku në një aeroplan u vodhën 2.5 milionë euro.

Burrat e armatosur vodhën midis 2.5 dhe 10 milionë euro në një avion austriak përpara nisjes. Tre burra të armatosur plaçkitën një aeroplan austriak të martën pasi ai ishte gati të dilte nga Tirana për në Vjenë dhe një prej tyre u vra, tha policia shqiptare, raporton shtypi zviceran.

Sipas mediave lokale, shuma është midis 2.5 dhe 10 milionë euro. Bankat e huaja në Shqipëri po transferojnë fondet e tyre në Vjenë, sepse banka qendrore shqiptare refuzon t’i marrë ato, përcjell “Presheva Jonë”.

Ka pasur të paktën dy grabitje të ngjashme në tre vitet e fundit. Në mbrëmje, policia tha se kishin arrestuar katër burra dhe kishin marrë në pyetje rreth 40 prej tyre.

Të tre grabitës, të maskuar si ushtarë, hynë në aeroportin e Nënë Terezës me akses të rezervuar për zjarrfikësit ndërsa ngarkimi i gjirit të ngarkesës përfundoi dhe konfiskoi paratë. Policia i ndoqi, duke gjuajtur dhe vrarë një prej tyre.

Një zëdhënëse e Austrian Airlines, Tanja Gruber, siguroi se udhëtarët dhe ekuipazhi nuk kishin qenë kurrë në rrezik në asnjë kohë. Megjithatë, si një masë sigurie, nuk do të ketë transport të mëtejshëm të fondeve nga Tirana, tha ajo.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...