Ljajiq: Nuk mund të presim që lejlekët të na kthejnë Kosovën - Bota Sot
Ljajiq: Nuk mund të presim që lejlekët të na kthejnë Kosovën

Lajme

Ljajiq: Nuk mund të presim që lejlekët të na kthejnë Kosovën

Më: 27 maj 2019 Në ora: 09:00
Ljajiq

Ekziston një unitet absolut në qeveri se konflikti i ngrirë në Kosovë nuk është në interesin e Serbisë, se koha në këtë rast nuk është aleati ynë dhe se Serbia duhet të luajë një rol aktiv në gjetjen e një zgjidhjeje të qëndrueshme dhe afatgjatë të problemit, në vend që të presim që lejlekët ta kthejë Kosovën në sistemin kushtetues dhe ligjor të Serbisë.

Kështu tha ministri i Tregtisë dhe Telekomunikacionit të Serbisë, Rasim Ljajia.

Në një intervistë për numrin e sotëm të gazetës “Blic”, ai tha se nuk do të marrë pjesë në seancën e asamblesë, në të cilën presidenti serb Aleksandar Vuçiq do të paraqesë një raport mbi Kosovën sepse ai do të diskutojë me homologun e tij Mirko Sharoviq në Sarajevë siç tha “dëmin që ka shkaktuar taksa e Kosovës për ekonominë e Serbisë dhe Bosnjë e Hercegovinës”.

Nga nëntori i vitit të shkuar autoritetet kosovare kanë vendosur taksën prej 100 për qind ndaj produkteve me origjinë nga Serbia.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat