Çmendet Daçiqi nga një malazez, ja si reagon - Bota Sot
Çmendet Daçiqi nga një malazez, ja si reagon

Lajme

Çmendet Daçiqi nga një malazez, ja si reagon

Nga: N.Sh Më: 18 qershor 2019 Në ora: 13:15
Ivica Daçiq

Ministri i Punëve të Jashtme të Serbisë Ivica Daçiç e ka vlerësuar të turpshme deklaratën e këshilltarit në Ambasadën e Malit të Zi në Ankara, Mirne Nikçeviç, shkruan Tanjug.

Nikçeviç shkroi në Facebook se duhet djegur Tempulli i Krishtit në Podgoricë dhe "të gjithë bagëtinë atje".

Daçiç beson se Nikçeviç duhet të sanksionohet.

"Kjo deklaratë është e shfrenuar, e papërshtatshme dhe dikush që është i aftë të thotë diçka të tillë publikisht në shekullin e 21, duhet të marrë një dënim adekuat. Nëse një diplomat nga Serbia tha se do të djegte një Malazez apo ndonjë tjetër, ata menjëherë do të hidheshin në organizata të ndryshme dhe do të dënonin që", tha Daçiç.

Sipas tij, diplomatët serbë nuk do ta thonë kurrë këtë, ose përndryshe nuk do të vazhdonin karrierën e tyre në diplomaci.

"Serbia është një vend i lirë ku ekziston liria e mbledhjes dhe kërcënimet e tilla flasin shumë për vendin nga i cili është diplomati", përfundoi Daçiç.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...