Pas Zaevit, edhe Sali Berisha zbulon detaje dhe u jep goditje të madhe Thaçit, Ramës dhe Baton Haxhiut - Bota Sot
Pas Zaevit, edhe Sali Berisha zbulon detaje dhe u jep goditje të madhe Thaçit, Ramës dhe Baton Haxhiut

Lajme

Pas Zaevit, edhe Sali Berisha zbulon detaje dhe u jep goditje të madhe Thaçit, Ramës dhe Baton Haxhiut

Nga: D.RR Më: 11 korrik 2019 Në ora: 16:58
Baton Haxhiu, Sali Berisha dhe Hashim Thaçi

Deklarata e kryeministrit të Maqedonisë, Zoran Zaev, bëri bujë të madhe në opinion, kur ai përmendi në një bisedë telefonike skenarin e ndarjes së Kosovës, ndërsa si fajtorë la Hashim Thaçin dhe Edi Ramën.

Kryeministrin maqedonas e ka mbështetur edhe ish kryeministri i Shqipërisë, Sali Berisha, i cili përmes një postimi në Facebook, ka thënë se çdo gjë që ka thënë Zaev, është e vërtetë.

Gjithashtu, Berisha në shkrimin e tij thotë se për të shpëtuar lëkurën e tyre, ata hodhën idenë e “planit B”, atë të Bashkimit Kombëtar të Kosovës dhe Shqipërisë, e kësisoj do të bëhej “Serbia e madhe”, ndërsa marrëveshja do të nënshkruhej edhe nga Kosova e Shqipëria.

Postimi i plotë i Sali Berishës në Facebook:

Bomba Zaev nuk eshte rrufe ne qiell te hapur por as dhe stuhi ne nje gote uje!

Miq, nje bisede telefonike e bere publike keto dite e kryeministrit te Maqedonise se Veriut, Zoran Zaev me persona te shtire si presidenti i Ukraines, ka pushtuar mediat dhe eshte vleresuar si nje “bombe”.. etj etj.

Ne te vertet biseda eshte nje denoncim ndaj projektit te Serbise se Madhe dhe rrezikun luftenxites te ketij projekti te Beogradit, i cili padyshim mbeshtetet nga Moska.

Ajo eshte gjithashtu nje goditje e re dhe e merituar per flamurmbajtesit shqipfolses te ketij projekti Zografin Bis, Miladinin shqipfoles dhe Baton Stanishiqin, te cilet per lekuren, detyrimet dhe karrigen e tyre vazhdojne me kembengulje qendrimet e tyre antikombetare.

Per te gjitha keto, biseda dhe qendrimet e kryeministrit Zaev marrin rendesi te veçante.

Pas damkosjes ne samitin e Berlinit, ne te cilin si askush tjeter ne historine e nje kombi Zografi Bis, Miladini shqipfoles dhe Argati in chef u parqiten si albanofobe apatride me hartat e Serbise se Madhe dhe te coptimit te Kosoves, ata vazhdojne me kembengulje te mbrojne projektin e padroneve te tyre.

Ne te vertet ne Berlin u perballen dy qendrime dhe dy projekte.

Nga njera ane projekti i Serbise se Madhe i mbeshtetur nga Serbia dhe Rusia si dhe trojka antikombetare Zografi Bis, Miladini shqipfoles dhe Argati in chef.

Nga ana tjeter projekti i paqes, stabiltetit, bashkepunimit i refuzimit te Serbise se Madhe dhe coptimit te Kosoves si dhe i ndryshimit te kufijve sipas linjave te pastra etnike i mbrojtur nga kancelarja Merkel, presidenti Makron, organizatore te Samitit, dhe kreret e ekzekutivit te Kosoves dhe Bosnjes por edhe vendeve te tjera te pranishme ne Samit perveç Shqiperise.

Ne Samitin e Berlinit projekti i dyte varrosi te parin.

Po rikujtoj ketu se deshtimin e plote dhe me turp te projektit te Serbise se Madhe ne Berlin e pranoi publikisht dhe mori pergjegjesi te plote para kombit te tij Aleksander Vuçiç.

Por ndryshe nga padroni i tyre, trojka famezeze shqipfolese albanofobe u perpoq te mbulonte deshtimin e turpshem gjer dhe me deklarata banditeske si “Berlini ishte samiti i fjalimeve e boshe” se Merkelli (edhe emrin e kancelares e shqiptojne serbisht) “tash ka marre fund” se “Merkelli ka deshtuar “dhe se “per samitin nuk ishin pyet SHBA”, duke aluduar me kete se ata kishin miratimin e SHBA per projektin serbo rus te serbomadhise qe mbronin ne Samit, gje qe shkaktou pergenjeshtrimin direkt te qeverise gjermane, zedhenesi i te ciles deklaroi se “çdo gje ishte bashkrenduar me qeverine e SHBA”.

Perveç ketyre, pas kesaj disfate te turpshme, flamurmbajtesit shqipfoles te projektit te Serbise se Madhe dhe coptimit te Kosoves, Zografi Bis, Miladini Shqipfoles dhe Baton Stanishiq per te shpetuar lekuren e tyre vendosen te hidhen me shpejtesi ne treg planin B apo planin e “Bashkimit Kombetar” ne emer te Serbise se Madhe. “Na sulmuat ju per projektin qe paraqiten ne Berlin, shikoni se çfare jemi te afte te bejme tani kunder kombit shqiptar”, - do te mermerisnin neper dhembe albanofobet shqipfoles. Projektin e “Bashkimit Kombetar” ne emer te Serbise se Madhe e shpalosi ne Has, Miladini Shqipfoles.

Sipas ketij plani parlamenti i Shqiperise dhe ai i Kosoves do te miratonin deklaraten e Bashkimit te Kosoves me Shqiperine.

Keshtu qe ne kete projekt te Serbise se Madhe, ne funksion te tij nuk do te ishte vetem Veriu i Kosoves me 3-4 komunat e tij por meqe Kosova dhe Shqiperia do bashkoheshin, Serbia do mund te zmadhohej edhe me shume.

Miq, defakto kjo do ishte thjesht nje ndarje e Kosoves midis Serbise se Vuçiçit, Miladinit shqipfoles dhe Baton Stanishiqit nga njera ane dhe Shqiperise se Zografit bis nga ana tjeter. Prandaj dhe kryeministri Zaev ne biseden e tij bene fjale per se paku 10 komuna te Kosoves qe do ti kalonin tashme Serbise per ta bere ate edhe me te madhe.

Ky ka qene ekzakt plani i Serbise se Madhe i Sllobodan Millosheviçit qe ne fillimin e viteve 90-te.

Ne zbatim te ketij projekti te rilindur pas tre dekadsh nga trojka apatride, zedhenesit e saj hapen lajmin se parlamenti i Tiranes do mblidhet per te marre nje vendim historik me daten 13 qershor dmth per te votuar deklaraten e Bashkimit Kombetar ne emer te Serbise se Madhe.

Por kryengritja popullore ne Shqiperi beri te pamundur nje votim te tille aventuresk antikombetar dhe me sa duket edhe Parlamenti i Kosoves refuzoi te perfillte nje ide apo kerkese te tille antishqiptare te trojkes famezeze.

Ne kuadrin e ketyre zhvillimeve mund te thuhet me plote goje se Kryeministri i Maqedonise se Veriut, Zoran Zaev ne biseden e tij me komiket e shtire te Putinit ka pohuar me pergjegjesi te plote para popujve te rajonit dhe botes te verteten tashme universalisht te njohur se Zografi Bis per llogari te karriges se tij, Miladini shqipfoles per llogari te dosjes se tij ne Gjykaten e Hages, pra te lekures se tij, dhe argati in chef ne permbushje te detyrave te tij po bejne gjithçka me urdher te Vuçiç dhe Putin per zbatimin e projektit te Serbise se Madhe dhe se me keto qendrime ata po i fryjne zjarrit te nje konflikti te ri ne Ballkan.

Nje element tjeter qe del nga biseda e Zaev eshte se projeki i Serbise se Madhe mbeshtetet jo vetem nga Cari Putin por edhe presidenti i Turqise Erdogan.

Ne realitet Turqia dhe vet presidenti Erdogan kane qene nder mbeshtetesit me te vendosur te pavaresise se Kosoves dhe kane ndihmuar ne njohjet nderkombetare te saj.

Por e verteta eshte gjithashtu se Presidenti Erdogan pas acarimit dhe nderlikimit te problemit kurd dhe konfliktualitetit ne rritje per Qipron, sipas mediave ka deklaruar se pavaresia e Kosoves ishte e gabuar dhe ka mundesi qe edhe ai te jete i perfshire ne projektin e Serbise se Madhe me qellimin e “korrigjimit te gabimit“ dhe shperberjes se shtetit te pavarur te Kosoves per interesa te vendit te tij.

Si perfundim mund te thuhet se biseda e Kryeministrit Zaev nuk eshte nje rrufe ne qiell te hapur por as dhe nje stuhi ne nje gote uje. Ajo eshte nje denocim i projektit te Serbise se madhe qe i ka kushtuar rajonit nje seri luftrash te pergjakshme dhe shqiptareve pothuaj nje milione viktima. Prandaj dhe kryeministri i Maqedonise se Veriut duhet falenderuar per qendrimet e tij! sb.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...