Sipas Auditorit 37 mijë biznese janë të pafiskalizuara, ATK thotë se nuk ka shifra! - Bota Sot
Sipas Auditorit 37 mijë biznese janë të pafiskalizuara, ATK thotë se nuk ka shifra!

Lajme

Sipas Auditorit 37 mijë biznese janë të pafiskalizuara, ATK thotë se nuk ka shifra!

Më: 13 korrik 2019 Në ora: 22:14
ilustrim

Zyra Kombëtare e Auditimit në një raport të saj për Administratën Tatimore ka theksuar ngecjen në procesin e fiskalizimit.

 Sipas auditorit, në Kosovë janë 37 mijë e 433 të cilat duhet të fiskaliziohen e që nuk janë fiskalizuar ende.

Ndërsa, duke u bazuar në numrin e përgjithshëm të bizneseve që është 63,025, kjo i bie që gjysma e bizneseve janë të pafiskalizuara.

“Sipas të dhënave të ATK-së numri i përgjithshëm i bizneseve që ushtrojnë aktivitete biznesore është gjithsej 63,025. Prej tyre, biznese të fiskalizuara janë 23,271, biznese që nuk janë të fiskalizuara janë 39,754, ndërsa numri i bizneseve të cilat nuk kërkohet të fiskalizohen është 2,321.Nga kjo i bie që numri i përafërt i bizneseve që duhet të fiskalizohen e që nuk janë fiskalizuar është afërisht 37,433”, thuhet në raportin e Auditorit.

 Sipas zyrtarëve përgjegjës, kjo kishte ndodhur për shkak të kufizimeve në burime njerëzore. Mirëpo, ndryshe deklarohen nga ATK.

Indeksonline u ka dërguar pyetje lidhur me numrin prej 37 mijë bizneseve që sipas ZKA-së janë të pafiskalizuara.

Në një përgjigje nga Zyra për Informim në ATK thonë se nuk kanë shifra se sa biznese veprojnë pa fiskalizim, pasi është “proces permanent, i cili duhet të shtrihet ose implementohet me ardhjen e bizneseve të reja në treg”.

Derisa theksojnë se kanë kërkuara nga ZKA sqarime për statistikat e përfshira në raport.

“Sa i përket pjesës së të gjeturave nga Zyra Kombëtare e Auditimit ne si administratë tatimore kemi përcjell një shkresë zyrtare tek ZKA, përmes së cilës kemi kërkuar që të marrim një sqarim për shifrat e publikuara, pasi që nuk janë shifrat zyrtare. Po ashtu, sa i përket pjesë së bizneseve të pa-fiskalizuara, ne nuk mund të japim ndonjë shifër meqë procesi i fiskalizimit është proces permanent, i cili duhet të shtrihet ose implementohet me ardhjen e bizneseve të reja në treg. Veç tjerash, duhet pas parasysh se në kuadër të biznese që paguajnë dhe deklarojnë tatimet në ATK-në një pjesë e tyre janë ndërmarrje publike- ku disa prej tyre janë të liruara nga procesi i fiskalizimit, me pas kemi sektorin e bankave, si dhe pjesa tjetër e bizneseve të cilat çdo pagës e bëjnë përmes transaksioneve bankare, ku rrjedhimisht edhe nuk janë të obliguar të fiskalizohen”, thuhet në përgjigjën e tyre.

Tutje, në përgjigjen e tyre, deklarojnë se fiskalizimi do duhej të bëhej më shumë, por që kanë një numër të kufizuar të inspektorëve.

“ATK ka parasysh që duhet të behët më shumë në shtrirjen e fiskalizimit, mirëpo siç e dini kemi numër të kufizuar të inspektorëve, andaj edhe pamundësohet monitorim më i madh i bizneseve sa i përket fiskalizimit”, thuhet mes të tjerash në përgjigje.

Mirëpo, sipas Auditorit, mos identifikimi i saktë i bizneseve dhe mos pajisja e tyre ma arka fiskale, ka si pasojë mungesën e kontrollit mbi të hyrat e bizneseve, shmangien e mundshme tatimore, si dhe rezulton me një konkurrencë jo të barabartë ndërmjet bizneseve që zhvillojnë aktivitete të caktuara.

“Drejtori i Përgjithshëm duhet të ndërmarrë veprimet e nevojshme, që të analizoj strukturën e bizneseve të pa fiskalizuara, dhe varësisht nga volumi i të hyrave që ato gjenerojnë gjatë vitit, të përcaktoj planin e prioriteteve për pajisjen e bizneseve me arka fiskale konform kërkesave ligjore”, thuhet mes të tjerash në raport. Sipas ATK-së, numri i bizneseve të fiskalizuara deri në dhjetor 2018 ka qenë 30,013, me 42,988 pajisje elektronike fiskale të instaluara.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...