Ish-kryeministri serb thotë se UÇK-në e formoi shërbimi sekret shqiptar, “për të zvogëluar ndikimin e Rugovës” - Bota Sot
Ish-kryeministri serb thotë se UÇK-në e formoi shërbimi sekret shqiptar, “për të zvogëluar ndikimin e Rugovës”

Lajme

Ish-kryeministri serb thotë se UÇK-në e formoi shërbimi sekret shqiptar, “për të zvogëluar ndikimin e Rugovës”

Më: 18 korrik 2019 Në ora: 00:37
Nikolla Shainoviq

Ish-kryeministri serb i akuzuar për krime lufte nga Tribunali i Hagës, Nikolla Shainoviq, në një intervistë për portalin Espreso të Serbisë, vë “në dyshim veprimtarinë e UÇK-së gjatë periudhës së luftës”.

Ai thotë se Hashim Thaçi dhe Ramush Haradinaj u bënë pjesë e shërbimeve sekrete të instaluara nga Shqipëria në Kosovë.

“Ata janë bërë instrumente të shërbimeve sekrete të sigurisë të shtetit shqiptar, në fillim i formuar si shtab i përgjithshëm. Sipas raporteve tona ata formuan Ushtrinë Çlirimtare të Kosovës për të zvogëluar ndikimin e Rugovës në Kosovë dhe për ta shkatërruar ata brenda trupit shqiptar”, ka thënë Shainoviq.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...