“Dua të ta pres kokën”, gazetari britanik shpalos përvojën me xhihadistin nga Kosova - Bota Sot
“Dua të ta pres kokën”, gazetari britanik shpalos përvojën me xhihadistin nga Kosova

Lajme

“Dua të ta pres kokën”, gazetari britanik shpalos përvojën me xhihadistin nga Kosova

Më: 14 gusht 2019 Në ora: 18:38
Fitim Lladrovci

Një intervistë e gjatë me ish-pjesëtarin e ISIS’it nga Kosova, Fitim Lladrovci është publikuar në magazinën 1843 të mediumit britanik “The Economist”.

Gazetari Alexander Clapp, i cili e kishte takuar disa herë Lladrovcin në Obiliq, pasi ishte liruar nga burgu në Kosovë, ka përshkruar përvojat e tij me shqiptarin  e radikalizuar nga Kosova.

Gazetari e ka takuar katër herë Lladrovcin dhe ka biseduar mbi 10 orë me të, për të cilin thotë se i ndryshonte gjendja.

“Ai nuk ishte as kërcënues e as impresiv. Më shumë dukej se e ndiqte e kaluara e tij. Gjatë një periudhe prej gjysmë viti, unë e takova Lladrovcin katër herë dhe fola me të gati 10 orë. Nganjëherë hidhërimi i tij shfaqej befas: “Ndjej se më duhet të ta pres kokën”, më tha ai njëherë. Herave tjera tërbimi i tij zbutej. Ai interesohej për nënën e sëmurë të ndihmësit tim, duke pyetur secilën herë për shëndetin e saj. Por ai gjatë gjithë kohës mbeti mosbesues dhe i paqartë. Kur i thashë se dua ta takojë gruan e tij ai refuzoi me shpejtësi Kur biseda jonë kalonte në tema jo aq të lehta ai ndalej dhe buzëqeshte lehtë. Sa veta i ke vrarë? Buzëqeshje e lehtë? A ke armë aktualisht? Buzëqeshje e lehtë?” shkruan Clapp.

Ish-pjesëtari i ISIS’it ia ka përshkruar gazetarit të gjithë jetën e tij, rrugëtimin në Siri, kthimin dhe jetën pas luftës.

Lladrovci ka shkuar në Siri në vitin 2013 dhe u kthye një vit më pas në Kosovë, ku u arrestua dhe qëndroi në burg për tri vjet.

Pasi doli nga burgu, ai akoma krenohej me Shtetin Islamik dhe thoshte se është i penduar pse u kthye nga Siria.

Tash Lladrovci është nën arrest shtëpiak deri në shtator të vitit 2019.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...