Daçiq paralajmëron dorëheqjen nëse Kosova arrin këtë sukses - Bota Sot
Daçiq paralajmëron dorëheqjen nëse Kosova arrin këtë sukses

Lajme

Daçiq paralajmëron dorëheqjen nëse Kosova arrin këtë sukses

Më: 7 shtator 2019 Në ora: 20:49
Ivica Daçiq

Kosova me siguri nuk do të pranohet në Interpol, në mbledhjen e kësaj organizate që do të mbahet në tetor.

Shefi i diplomacisë serbe, Ivica Daçiq, i cili sikur ia ka kushtuar gjithë potencialin që ka këtij misioni, është aq i sigurt se pranimi i Kosovës në Interpol nuk do të ndodhë, sa që thotë se “nëse ndodh kjo unë do të japë dorëheqje”, raporton agjencia lajmeve të Beogradit, B92.

Ai rikujton se 15 vende tashmë kanë tërhequr njohjen e pavarësisë së Kosovës dhe shton se së shpejti do të ketë edhe vende të tjera që do ta bëjnë këtë gjë.

“Nga 116 vende që kishin njohur pavarësinë e Kosovës do të mbesin më pak se 96”, është prehur ai.

“Për këtë aksion jam konsultuar me presidenti Aleksandar Vuçiq, dhe pas kësaj qëndron Qeveria e Serbisë”, ka thënë Daçiq.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...