Kurz: Austria do mbështes secilën marrëveshje përfshirë edhe korrektimin e kufirit - Bota Sot
Kurz: Austria do mbështes secilën marrëveshje përfshirë edhe korrektimin e kufirit

Lajme

Kurz: Austria do mbështes secilën marrëveshje përfshirë edhe korrektimin e kufirit

Nga: F.B Më: 16 shtator 2019 Në ora: 14:14
Sebastian Kurz

Austria do të mbështes të gjitha zgjidhjet që arrihen në marrëveshjen e dialogut mes Prishtinës dhe Beogradit, përfshirë edhe korrektimin e kufirit ka thënë kancelari austriak dhe lideri i Partisë Popullore të Austrisë Sebastian Kurz, shkruan “B92” përcjell “Bota Sot”.

"Qëndrimi ynë është ia qartë, mbështesim marrëveshjen që arrihet nga palët, edhe korrektimin e kufirit dhe çdo që shpie në marrëveshjen gjithëpërfshirëse dhe sjell stabilitet. Qëllimi duhet të jetë marrëveshja në të gjitha çështjet e hapura", sqaroi Kurc duke shtuar se kërkohet dinamikë e re si parakusht për bashkëngjitje BE-së.

Në pyetjen nëse BE ka forcë dhe mund të zgjidh çështjen e Kosovës kur dihet se nuk ia doli të ndikoj në heqjen e taksës, ai ka thënë se BE ka mundësi të shumta të veprimit deh këtë e bënë, por edhe në Beograd edhe Prishtinë duhet të ketë dëshirë për kompromis.

Kurc mbështeti emërimin e të dërguarit special për zgjidhjen e çështjes së Kosovës : “ Gjatë qëndrimit në ShBA kam biseduar ne Tramp dhe u pajtuam se së ShBA së bashku me BE mund të arrijnë zgjidhjen. Kështu që emërimi i të dërguarit  është shenjë për angazhimin për gjetjen e zgjidhjes me të cilin BE do punoj ngushtë", tha ai.

"Angazhohem fuqishëm për perspektivën e bashkëngjitjes së të gjitha vendeve të Ballkanit në, pas përparimit në realizimin e reformave dhe ne do mbështesim të gjitha këto vende edhe në të ardhmen.

Kurc që synon të fitoj zgjedhjet austriake me 29 shtator ka thënë se: "Komisioni Evropian po vazhdon bisedimet intensive me qëllim përparimin për vendet që synojnë bashkëngjitjen, si është rasti i Serbisë dhe Malit të Zi dhe nga reformat q duhet bëjnë varet edhe pranimi”.

Ai ka thënë se Serbia duhet të harmonizoj politikën e saj me atë të BE-së në rastin e afrimit të pranimit, ndërkohë lidhur me njoftimin për anëtarësim në Unionin Ekonomik Euro-Aziatik ai theksoi se qëndrimi i BE-së rreth kësaj është i qartë, Serbia duhet dal nga të gjitha marrëveshjet tregtare, aq më parë që 63 për qind e shkëmbimit bëhet me tregun evropian, ndërsa vetëm 10 për qind me Rusinë.

"Jam i bindur se Vuçiq do vazhdoj realizimin e reformave me qëllim që sa më parë të arrij të bashkëngjitet në BE ", tha ai.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...