Thaçi del i zbuluar, ai flet nga semaforat e jo nga OKB. Pse atij ju refuzohen kërkesat për ta takuar shefin e OKB-së?! - Bota Sot
Thaçi del i zbuluar, ai flet nga semaforat e jo nga OKB. Pse atij ju refuzohen kërkesat për ta takuar shefin e OKB-së?!

Lajme

Thaçi del i zbuluar, ai flet nga semaforat e jo nga OKB. Pse atij ju refuzohen kërkesat për ta takuar shefin e OKB-së?!

Më: 29 shtator 2019 Në ora: 13:48
Thaçi

New York, 29 shtator -Sesioni i 74-të i Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së, ka tubuar delegacione të 193 vendeve anëtare në debatin e përgjithshëm, kishte fjalime nga presidentë dhe kryeministra shtetesh të ndryshme, përshirë këtu edhe një delegacion shqiptar nga Tirana, përfaqësues nga kreu shtetëror nga Republika e Shqipërisë te cilet takuan kreun e OKB-së, njofton agjencia e lajmeve “Presheva Jonë” nga Kombet e Bashkuara.

Udhëheqësit botërorë nga e hëna e kaluar janë mbledhur në Nju Jork për Asamblenë e Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara. 150 udhëheqës të shteteve dhe qeverive dhe dhjetëra ministra do të zhvillojnë takime, përfshirë këtu edhe ato nga vendet e Ballkanit, Shqipëria, Sllovenia, Kroacia, Maqedonia, Greqia, Serbia etj.

“Lobimi” i Thacit dhe Vlores nepër korridore te hoteleve..Thaci qe tri-kater here i ben kerkese shefit te OKB-së per ta takuar, por KB e refuzojnë?!

“Prania e delegacionit të Kosovës në OKB privatisht, as si vëzhguese si Palestina..” ka thëne per ajencine e lajemeve “Presheva Jonë” zëdhënësja e sekretarit të përgjithshëm të OKB-së Eri Kaneko.

Mediat e sposorizuar nga Thaci si RTK dhe Klan Kosova dhe mediave tjera të njohura si të PDK-së ka raprtura se “Në Asamblenë e përgjithshme të OKB-së në New York po merr pjesë edhe një delegacion nga Kosova i prirë nga presidenti i Kosovës..”

Por, zyrtarët e OKB-së në Nju Jork kanë dematuar këtë lajm te tille duke pohuar se “As Hashim Thaçi e as as delegacion nga Prishtina nuk është ftuar në sesionin e sivjetmë të Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së. Se si kanë mundur të hyjnë në lokalet e Pallatit të OKB-së, mund t’i pyesni ata..”

Jo vetem kaq, Hashim Tjaci si ngah tzakime me zhyratre te OKB-së apo ne Bruksel me BE-ne perkunder asaj qe flet ne mediat e tij (RTK dhe Klan Kosova) për Preshven se “do ta marr”, ai nuk flat asgje ne keto qerndfra te vendosjes, se paku per diskrimimin ew ketre shqipatreve te vetmuar qe jane lene pas dore, nese s’guxon te flase per “bashkim” me Kosoven siq flet ne Prishtinë, ka shkruar agjencia e lajmeve “Presheva Jonë”

Në pyetjen rreth prezencës së delegacionin nga Kosova në punimet e sivjetëm të sesionit të AP-së të Kombeve të Bashkuara, Eri Kaneko, zëdhënëse e OKB-së, është përgjigjur se “delegacioni, përfaqësuesit nga Prishtina në Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së në Nju Jork nuk janë ftuar zyrtarisht, dihen arsyet. Nëse ata janë në Nju Jork, mund të jenë privatisht dhe jo në punimet e sesionit të AP të OKB-së.”

“OKB nuk lëshon ftesa në vetvete për Asamblenë e Përgjithshme. Lidhur me Debatin e Përgjithshëm të nivelit të lartë, vetëm përfaqësuesit nga Shtetet Anëtare dhe Vëzhguesit e Përhershëm mund të flasin…” ka thënë sot zëdhënësja e sekretarit të përgjithshëm të OKB-së znj.Kaneko për Presheva Jonë.

Se a ishte Kosova prezente si vëzhguese në sesionin e Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së, zyrtarja e OKB-së në fund ka thënë: “Jo – Dihet vëzhguese të Përhershme janë vetëm dy vende Selia e Shenjtë dhe Shteti i Palestinës”.

Se ai ishte verterte Hashim Thaci ne sesionion e AP te Kmbeve te Bashkuara deshmon edhe teelvuizoni i tij RTK i cili u pa publkikisht se ai foli nga semaforat e jo nga OKB. Agjencia  elajemeve “Presheva Jonë” nga burimet esaj diploamtike ka mesuar se Thaci se bashku me ambsadopren e tij Vlora Citaku qe tri-kater here i kane bere kerkese shefit te OKB-së per ta takuar, por KB te gjtha keto i refuzojnë?!

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat