Kjo është oferta e VV’së për koalicion me LDK’në - Bota Sot
Kjo është oferta e VV’së për koalicion me LDK’në

Lajme

Kjo është oferta e VV’së për koalicion me LDK’në

Më: 3 dhjetor 2019 Në ora: 21:57
Glauk Konjufca

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Glauk Konjufca, ka treguar në emisionin Pressing në T7 se cila është oferta e VV’së ndaj LDK’së për bashkëqeverisje.

“Propozimi jonë është ndarja e ministrive 5 me 5”, ka thënë Konjufca.

“Ky është kompromisi jonë. Ndarja e ministrive 5 me 5 dhe kryeministri për kryeparlamentarin. Presidenti i padiskutueshëm”

Po ashtu, Konjufca ka thënë se dy anëtarë të VV’së do të jenë pjesë e kryesisë së Kuvendit pasi që i takojnë sipas Kushtetutës së Kosovës.

Ndryshe, LDK dhe VV nuk arritën të lidhin një marrëveshje të hënën për koalicion qeverisës pasi që LDK kërkoi Ministrinë e Punëve të Brendshme dhe postin e presidentit.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat