Gjuhë e urrejtjes e bullizëm në libra: I paske leshrat sikur t’i ka lëpirë lopa - Bota Sot
Gjuhë e urrejtjes e bullizëm në libra: I paske leshrat sikur t’i ka lëpirë lopa

Lajme

Gjuhë e urrejtjes e bullizëm në libra: I paske leshrat sikur t’i ka lëpirë lopa

Më: 22 shkurt 2020 Në ora: 13:04
Pamje nga libri

Tekstet e reja shkollore për klasët e ulëta në shkollat fillore janë kritikuar për gjuhën e urrejtjes.

Librat e rinj të botuar në lëndën e Gjuhës Shqipe për klasën e dytë përmbajnë gjuhë diskriminuese, urrjetje dhe bullizëm.

Në librin e lëndës Gjuhë Shqipe, në një nga njësitë mësimore paraqitet bullizmi dhe diskriminimi, ku shoku shokut i drejtohet me fjalitë “i paske faqet si petulla, i paske leshrat sikur t’i ka lëpirë lopa”.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat