Maliqi: Kosova mbrohet në Preshevë, Lugina mbrohet në Medvegjë! - Bota Sot
Maliqi: Kosova mbrohet në Preshevë, Lugina mbrohet në Medvegjë!

Lajme

Maliqi: Kosova mbrohet në Preshevë, Lugina mbrohet në Medvegjë!

Më: 22 shkurt 2020 Në ora: 18:01
Nefail Maliqi

“Të gjithë për Medvegjën, pasivizimi i adresave nuk kalon” ishte kjo motoja e tryezës mbajtur  në Prishtinë  organizuar nga Forumi Shqiptar për Zhvillim Ekonomik në Serbi (AFEDS) ne te cilen tryezë u zhillua nje debat dy oresh per gjendjen e shqiptarëve në Medvegjë, sidomos problemin e pasivizimit të adresave dhe zhbërjen e dokumenteve të shqiptarëve etnik, njofton agjencia e lajmeve “Presheva jone”

Merre me mend lideret e Presheves dhe Bujaocit me shpesh shkojne ne Beograd (500 km) se sa ne Medvegje 50 km!?

Ne kete debat ne mesin e përfaqësuesve politik, intelektualë dhe gazetarë jo vetem nga Lugina por edhe shqiptare nga Kosova, Shqiperia e Maqedonia, ka prezentuar edhe gazetari i njohur nderkombetar ne Gjeneve Nefail Maliqi.

Image

Gazetari yne ne Zvicer Nefail Maliqi ka shtruar dy pyetje njekesisht dy verejtje, sipas te cilit “shqiptaret e Lugine se Presheves kane harrur te protestojne, dihet ne menyre paqesore kunder diskriminimit dhe per te drejta e tyre legjitime te garantuara nga nderkombetaret!?!, sikur qe kane harruar edhe te shkruajne raporte per te situaten dhe te drejtat e tyre ne Lugine drejtuar qendrave diplomatike te vendosjes dhe organzatave nderkombetare. Flasin per Bashkim kombetar me lidere te perqare!? Pa bashkimin e shqiptareve nuk do kete kurere bashkim me Kosoven!..”

Sipas z. Maliqi shqiptaret e Medvegjes jane te harruar dhe injoruar nga gjitha anet sikur te ihsin jetime.  Ne e kuptojmë Beogradin pse injoron Medevegjen, ama jane te pakuptueshme injoranca dhe harresa e Presheves dhe Bujanocit ndaj shqiptareve te Medvegjës. Ata i therrasin ne Beograd apo Tirane e Prishtine apo vijnë në Medvegje vetëm atehere kur ju nevoitet ndonje votë apo ndonje fli apo dreke?:..Shqiptaret e Medvegjës, cdo here kur jem atje, me thone se jemi harruar dyfishë nga shqiptaret tanë, së pari nga Tirana dhe Prishtina dhe se dyti nga Presheva dhe Bujanoca ?!

Vërtetë keto sjallje te Bujanocit dhe Medvegjës nuk kanë kuptim. Medvegja eshte  izoluar dhe injoruar aq sa nga Beogradi, se fundit po aq edhe nga Presheva dhe Bujanoci. Me ata shifen si thone vetëm per dreka e dasma ose per vota?!..I kuptojme se jami pak larg gjeografikisht, por jo edhe aq larg sa Nishi e Beogradi që këta politikajt tane lokal gati cdo dite shkojne e vijne nga  Presheve në Beograd apo Nish.

 

Beogradi dhe Prishtina injorojne Presheven ne procesin e dialogut ne Bruksel. Nuk mund te kete bashkim te Lugines me Kosoven, nese shiptaret e Lugines nuk jane te bashkuar dhe nese Serbia nuk eshte e gatshma te rrespektoj reciprocitetin! 

Merre me mend lideret e Presheves dhe Bujanocit me shpesh shkojne ne Beograd (500 km) se sa ne Medvegjen (50 km) e akadneim Idriz Ajrtit dhe biznesmeni i njohur Jim Xhema qe u plaken dhe dhane jeten per Kosoven dhe shqiptaret, tha z.Maliiq , transmeton agjencia e lajmeve “Presheva jone”

Qëllimet e Serbisë në Luginën e Preshevës diku po i realizon me sukses e diku po vazhdon. Për Medvegjën do të thoja se situata atje është e mjerushme, sa i përket perspektivës së shqiptarëve në atë komunë, ku dikur ishte e populluar me shumicë shqiptare, ndërsa sot aty dominojnë serbët dhe janë bërë artifialisht shumicë. Në Medvegjë sot mjerisht mbi 80 për qind shqiptarëve e kanë lëshuar vendlindjen për shkaqe tashmë të njohura, por pjesa dërrmuese nga dhuna, represioni e kush tjetër nga mos perspektiva, ku Serbia po iu përgatit terrenin duke iu imponuar largimin nga trevat e tyre.

Beogradi dhe Prishtina injorojne Presheven ne dialogun e Bruksel perderisa ne ketre rpoces cdo here behet fjale per serbe te Kosoves?! Pra te rrespektohet reciprociteti dhe jo sikur deri me tash me serbet e Kosoves te privlegjuar nga qveria serbe dhe kosovare si dhe nga komuniteti nderkombetar, kurse shqiptaret e  Lugines se Presheves te diskrimunuar nga keto te tjerat. Veq kesaj qeveria serbe  po pretendon jo vetem te shkrije papullesine shqiptare nga keto vise, por edhe te eleminoj emrin Medegje, gj kjo e cila po verehet koheve te fundit ne madiat serbe, te cilat kur flasin per Luginen ato permendin vetem Bujanocin dhe Medvegjen, duke eliminuar Medvegjen si qyetare por dhe si toponim gjeografike?!

Kete fjalim, u shprejh z.Maliqi se “po e perfundoj me fjalet nga takimi i fundit me akademik Idriz Ajetin i cili tha se “mesazhi im do të ishte që mundësisht popullata, sidomos rinia jonë t’mos levizin nga trojet e tyre etnike. Në këtë drejtim mund të kontribuojnë me shumë edhe partitë politike dhe inteletlekualët në Medvegjkë dhe në mbarë Luginen e Preshevës. Rina mund të lëviz për të kërkuar punë apo studiuar, por asesi t’i kthjenë shpindën përgjithmonë vendlidjen dhe t’mos e harrojë atë, të kthehen aty ku kanë lindur ata dhe të parët e tyre, ndryshe Medevegja, sikur edhe Bujanoca dhe Presheva pa shqiptare nuk do te quhej Kosove Lindore!..”

Ne mbyllje te kesaj paraqitje, Nefail Maliqi ka bere me dije se “Kosova mbrohet ne Medvegje, sikur edhe Lugina e Presheves qe mbrohet ne Medvegje. Po e hengri ujku Medvegjen po ashtu neser do ta haje edhe Bujancen dhe Presheven..”

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat