MPJD paralajmëron kthimin e qindra shtetasve të tjerë në Kosovë - Bota Sot
MPJD paralajmëron kthimin e qindra shtetasve të tjerë në Kosovë

Lajme

MPJD paralajmëron kthimin e qindra shtetasve të tjerë në Kosovë

Më: 31 mars 2020 Në ora: 14:25
Ministria e Punëve të Jashtme dhe Diasporës

Ministria e Punëve të Jashtme dhe Diasporës ka njoftuar se do të kthejë në Kosovë edhe qindra shtetas të tjerë, pas arritjes së një numri të tyre, të cilët kishin mbetur jashtë vendit, kur u morën masat për izolim për shkak të situatës së krijuar nga Covid-19.

MPJD njofton se Kosova ka arritur t’iu zgjasë lejeqendrimin të gjithë shtetasve që kanë mbetur në shtete të ndryshme dhe që kanë ku të qëndrojnë.

Ndërkaq ministria njofton se planifikohen fluturime të tjera, me të cilat do të sillen kosovarët që janë regjistrua si raste emergjente.

Njoftimi i plotë i ministrisë:

Qindra shtetas të Republikës së Kosovës janë kthyer tashmë në vendlindje, dhe disa qindra të tjerë do të kthehen gjatë ditëve në vijim, pasi në pamundësi për të lëvizur, ngecën nëpër aeroporte ndërkombëtare apo vendet ku ndodheshin për vizitë, punë, trajnime apo shkollim.

E gjithë kjo ndodhi, pasi qeveritë e shumicës së shteteve evropiane të Evropës dhe më gjerë, përfshirë edhe Qeverinë e Republikës së Kosovës, ndaluan fluturimet ndërkombëtare, mbyllën kufijtë shtetëror dhe morën masa të tjera për parandalimin e shpërndarjes së virusit COVID-19 dhe mbrojtjen prej tij.

Me punën dhe angazhimin e jashtëzakonshëm të Ministrisë së Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Ambasadave dhe Konsullatave të Republikës së Kosovës nëpër botë, menjëherë, me anë të komunikimit përmes numrave emergjentë, adresave elektronike e rrjeteve sociale, u bë identifikimi dhe ofrua ndihma të gjithë shtetasve tanë që kishin mbetur nëpër aeroportet e huaja.

Shërbimi i Jashtëm diplomatik i Republikës së Kosovës, me udhëzim të Ministrisë, arriti marrëveshje mirëkuptimi me shtete të ndryshme, që t’ju vazhdohet leja e qëndrimit shtetasve kosovarë që kanë mundësi të qëndrojnë. Po ashtu, misionet tona regjistruan në listë për kthim të gjithë shtetasit që konsideroheshin raste emergjente dhe të cilët vendbanim të përhershëm kanë Republikën e Kosovës.

Për kthim në Kosovë u regjistruan: në Zvicër – 481 veta; në Gjermani – 420 veta; në Turqi – 259 veta; Suedi/Finlandë – 116 veta; Belgjikë – 84 veta; Mbretëri e Bashkuar – 61; Shtetet e Bashkuara të Amerikës – po ashtu 61 veta; Slloveni – 58 veta, Francë – 46 veta, dhe dhjetëra shtetas që ndodheshin në disa shtete të tjera. 

Bëjmë të ditur se kthimi në këtë kohë varet nga masat që janë marrë prej shteteve të ndryshme dhe kapacitetet që ofrohen për karranitnim pas kthimit, meqë siç dihet tashmë, kushdo që aktualisht hyn në Kosovë, detyrohet që 14 ditë të qëndrojë i mbyllur në karantinën e caktuar nga institucionet përkatëse.

Ministria e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, në koordinim me dikasteret tjera qeveritare, po punon që t’ju vije në ndihmë të gjitha rasteve emergjente, mirëpo njëherësh kërkon mirëkuptim dhe durim nga qytetarët, meqë në këto kushte të jashtëzakonshme për mbarë njerëzimin, mundësitë janë të kufizuara.

Me këtë rast, udhëzohen të gjithë shtetasit që të kenë mirëkuptim dhe të jenë të durueshëm. Ata dhe ato që mund të qëndrojnë në vendet ku ndodhen, të qëndrojnë atje ku janë, të tregohen human dhe të mos rrezikojnë kthimin e rasteve emergjente, të atyre që nuk kanë mundësi të qëndrojnë jashtë vendit.   

Ministria e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, me këtë rast dëshiron të falënderojë të gjitha shtetet për bashkëpunimin dhe humanizmin e treguar, dhe po ashtu të falënderojë të gjithë shtetasit kosovarë për mirëkuptimin, si kontribut në kapërcimin e rrezikut që po i kanoset njerëzimit nga pandemia COVID-19.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat