Zbulohet data, ja kur pritet të hap Shqipëria zyrtarisht kufirin me Kosovën - Bota Sot
Zbulohet data, ja kur pritet të hap Shqipëria zyrtarisht kufirin me Kosovën

Lajme

Zbulohet data, ja kur pritet të hap Shqipëria zyrtarisht kufirin me Kosovën

Më: 22 maj 2020 Në ora: 21:00
Foto ilustrim

Pas izolimit nga pandemia, Shqipëria pritet që ta hapë kufirin me Kosovën më 28 maj. Pra në fund të muajit planifikohet të hapet kufiri me Kosovën.

Ndërkohë edhe kryeministri shqiptar Edi Rama gjatë fjalimit të tij të djeshëm në Kuvend paralajmëroi se Shqipëria brenda muajit maj do të jetë e hapur tërësisht nga masat e marra për pandeminë.

“Brenda majit, Shqipëria do të jetë e hapur tërësisht, kufijtë do të jenë hapur dhe ne do të përgatitemi për sezonin turistik”, tha Rama.

Por, kur do ta hapë Kosova kufirin e saj me Shqipërinë?

Zëdhënësi i Ministrisë së Shëndetësisë Faik Hoti ka thënë për Klan Kosovën se sipas planit aktual hapja e kufijve dhe aeroporteve rivlerësohet në fazën e tretë të hapjes – që fillon më 1 qershor.

Megjithatë, ai nuk e përjashton mundësinë që hapja e kufijve, në veçanti me Shqipërinë, të ndodhë edhe më herët.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat