Gazeta zvicerane: Kjo ndodh vetëm në Kosovë, bëhet qeveria pa zgjedhje?! - Bota Sot
Gazeta zvicerane: Kjo ndodh vetëm në Kosovë, bëhet qeveria pa zgjedhje?!

Lajme

Gazeta zvicerane: Kjo ndodh vetëm në Kosovë, bëhet qeveria pa zgjedhje?!

Nga: N.M Më: 29 maj 2020 Në ora: 15:09
Hashim Thaçi

Gjenevë, 29 maj -Gjykata Kushtetuese e Kosovës të enjten konfirmoi një dekret presidencial që pritet të rritë tensionet në vend. Derisa mediat serbe i gezohen lajmit te kushtetueses, mediat zvicerane mjaft kritike.

BALLKANI KOSOVE: QEVERISJE E RE PA ZGJEDHJE (BALKANS KOSOVO: NOUVEAU GOUVERNEMENT SANS ÉLECTIONS), është ky titulli i gazetës së njohur zvcerane "Le Matin" sikur edhe gazetat tjera simotra në këtë vend.

Mediat perendimore permendin dr.Vjosa Osmani e cila kishte disa here vota me shume se se Hoti, "kryeministri" i Isa Mustafes dhe Hashim Thacit. Shtypi zvicerane shkruan, se kjo ndodhe vetëm ne Kosovë: Behet qeveri pa zgjedhje?!

Image

Po ashtu shkruajne se VV e Albin Kurtit dhe qytetaret  e Kosoves te zhgenjyer me vendimin e kushetueses e cila njihet si nje zëdhense e Hashim Thacit, mobilizohen për protesta masovike deri ne rrezimin e qeverise ilegale dhe te kriminalizuar me emrin PAN per te mbrojtur voten e popillit dhe ruajtjen e territoreve te Kosovës e cila qeveri do te rrezikoj integritetin dhe sovranitetin e  Kosoves me marreveshjn  e arrshme (nese ndodhe) me presidentin serb Aleksander Vucic!, shkruan gazeta "Bota Sot nga Zvicra.

Sipas gazetes zvicerane "Le Matins" dhe "Tribune de Geneve" Gjykata Kushtetuese e Kosovës shkatërroi të enjten shpresat e hershme legjislative të Kryeministrit Albin Kurti, duke konfirmuar një dekret nga armiku i tij i betuar, presidenti Hashim Thaçi, për formimin e një qeverie të re të koalicionit."

"Vendimi i gjykatës pritet të rritë tensionet në Kosovë, e cila është kapur në një krizë politike që nga rënia e qeverisë e udhëhequr nga partia e majtë nacionaliste e Albin Kurtit, Vetëvendosje (VV), e cila mori drejtimin në zgjedhjet legjislative të tetorit, në mars." ka shrkuzar agejcnia presigjioze e Fracnes -AFP

Sipas "20Minutes" Albin Kurti kërkoi organizimin e zgjedhjeve të reja, por Presidenti Thaçi caktoi me dekret një përfaqësues të partisë që doli i dyti në zgjedhjet legjislative, LDK-ja e djathtë e qendrës, për të formuar një qeveri të re, pa kaluar në kutinë e votimit."

Gjykata më e lartë e Kosovës, qe e kundereshtoi nga Albin Kurtit, tha që dekreti presidencial ishte "në përputhje" me Kushtetutën gje kjo e cila sipas analisteve kombetar dhe nderkombëtar, ishte pritur meqe pjesa dermues e gjykatesve ishin ne duar te Hashim Thaçit.

Image

Qyetetare dhe anetare te partise (VV) se Kryeministrit në largim ka thirrur tashmë për një demonstrate masovike në 5 qershor për të kundewrshtuar kundër këtij veprimi. Mijëra mbështetës të VV-së ishin mbledhur tashmë gjatë ditës për një "provë" që synonte t'u lejonte pjesëmarrësve të praktikonin respektimin e masave distancuese sociale në fuqi si rezultat i pandemisë koronavirus, kane sjhrkuar agerzat zvcerane, transmeton gazeta "Bota sot" nga Zvicra

Per fund, sipas mediave, Partia e kryeministri aktual Albin Kurti (Vetevendosje) e cila ishte fituese e zgjedhjeve ka paralajmeruar protesta masovike per mbrojje e votave te qyetarve dhe kunder ri-kthimit te partive te vjetra siq njihen si parti te kriminalizuara.

Kurse, partia e LDK-së se Isa Mustafes u be e dyta per fale votava te dr.Vjosa Osmanit e cila ne fillim ishte mandatare per kryeministre, qe kishte vota disa here me shume (162.209) se kandidati aktual per kryeminister Hoti (me vetem  26.155) e cila pas zgjedhjeve u injorua nga keleget e saj, sidomos shefi i  kesaj partie Isa Mustafa (nje komunist ish-jugosllav) mandatoi ne ket post nje nxenes te tij Avdullah Hotin qe njihet po ashtu nje "kukull" e Isa Mustafes dhe Hashim Thacit.

Kryeparlamentarja Vjosa Osmani në gazetat zvicerane: Të jesh e re dhe një grua në politikë është një krim i dyfishtë në Kosovë!
 E perditshmja tjeter prestigjioze e Zvicres “Tribune de Geneve” sikur edhe gazetat tjera ne kete vend i kane dhene nje hapsire te konsiderueshme nuses nga Presheva, sot kryeparlamentare se re te Republikes se Kosoves znj.Vjosa Osmani

Me titullin “Të jesh e re dhe një grua në politikë është një krim i dyfishtë në Kosovë!” (“«Être jeune et femme en politique, c’est un double crime au Kosovo!»”) gazeta zvicerane ka shkruar se “në moshën 37 vjeçare, deputetja Vjosa Osmani është presidente e parë e Parlamentit, në këtë shtet të lindur saktësisht dymbëdhjetë vjet më parë." ka shkruar gazeta zvicerane Tribune de Geneve" transmeton gazeta "Bota Sot" nga Zvicra.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat