Gjuriq: Urgjentisht të ndalet rrezikimi i Manastirit të Deçanit

Lajme

Gjuriq: Urgjentisht të ndalet rrezikimi i Manastirit të Deçanit

Më: 17 qershor 2020 Në ora: 08:44
Marko Gjuriq

Drejtori i të ashtuquajturës Zyre Serbe për Kosovën, Marko Gjuriq, kërkon që të ndalet urgjent siç thotë ai “rrezikimi i Manastirit Deçanit dhe respektimit të zonës së mbrojtur të manastirit, dhe ndalimin e paligjshmërisë”.

“Kjo nuk është hera e parë që punimet rrugore janë inicuar dhe ceremonialisht janë hapur në afërsi të Manastirit të Deçanit, e cila dëshmon për neglizhencën programore të institucioneve të përkohshme në Prishtinë për trashëgiminë kulturore serbe në Kosovë dhe qëndrim fyes ndaj ndjenjave fetare të popullit serb”, tha ai, raporton Tanjug.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat