Lajçak dhe Palmer: BE-ja dhe SHBA-ja nuk janë rivalë, kemi vizion të përbashkët për Ballkanin Perëndimor

Lajme

Lajçak dhe Palmer: BE-ja dhe SHBA-ja nuk janë rivalë, kemi vizion të përbashkët për Ballkanin Perëndimor

Më: 2 korrik 2020 Në ora: 09:04
Lajçak dhe Palmer

Zëvendës ndihmës sekretari amerikan i Shtetit, Matthew Palmer dhe i dërguari special i BE-së për Dialogun Kosovë-Serbi, Mirosllav Lajçak kanë thënë se Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe BE-ja nuk janë rivalë dhe kanë të njëjtat synime dhe vizione për rajonin e Ballkanit Perëndimor.

Në një video konferencë për “Dialogët Ballkanikë”, të organizuar nga Concordia, Instituti East West (EWI) dhe Fondi i Beogradit për Përsosmëri Politike (BFPE), Palmer tha se Shtetet e Bashkuara do të mbeten të angazhuara në rajon për të siguruar qëllimin përfundimtar normalizimin e marrëdhënieve midis Prishtinës dhe Beogradit.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat