Ambasadori i Kosovës në Bernë Sami Ukelli ngushëllon familjen e viktimave në Zvicër dhe Kosovë

Lajme

Ambasadori i Kosovës në Bernë Sami Ukelli ngushëllon familjen e viktimave në Zvicër dhe Kosovë

Më: 18 tetor 2020 Në ora: 21:37
Sami Ukelli

Aksidenti tragjik në Gjermani para dy ditëve që mori jetën e katër personave, u prit me dhimbje të madhe në Kosovë, Zvicër dhe diasporën shqiptare.

Me këtë rast kanë reaguar edhe institucionet e Kosovës(ambasadat dhe konsulatat) në Bernë, Zurich dhe Gjenevë, njofton gazeta zvicerane ne gjuhen sgqioe “Le Canton27.ch”. Lidhur me aksidentin tragjik ku humben jeten kater anetare te familjes qe ishin me qendrim ne Zvicer, sot Ambasada e Republikës së Kosovës në Bernë z.Sami Ukelli permes gazetes zvicerane ne shqip «Le Canton27.ch » ka shprehur ngushëllimet më të sinqerta për familjarët, bashkatdhetarë tanë, të cilet humbën jetën në një aksident të rëndë në Gjermani, rrugës duke u kthyer për në Zvicer nga pushimet në Kosovë.

« Ky aksident, që ka ndodhur në Gjermani,si pasojë e përplasjes me një kamion, ishte vetëm 50 kilometra para hyrjes në territorin e Zvicrës. Policia gjermane ka konfirmuar se 4 personat e vdekur janë me origjinë nga Kosova. Bëhet fjalë për 2 persona me shtetësi të Kosovës,ndersa njeri prej tyre kishte pasaportë zvicerane, por me mbiemer te njëjtë. Sipas policisë gjermane, personat e vdekur ishin me iniciale B.K, Z.K dhe F.K. Siç shkruajnë mediat gjermane, mosha e të vdekurve është (12), (18) dhe (35), dhe dyshohet se janë nga Ferizaj. » thuhet ne fund te ngushllimit te ambasadorit te Kosoves në Zvicër, z.Ukelli.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat