Vdes profesori Idriz Binakaj

Lajme

Vdes profesori Idriz Binakaj

Më: 19 janar 2022 Në ora: 20:37
Idriz Binakaj

Në moshën 65 vjeçare, sot pasdite ka vdekur Profesor Idriz Binakaj (12 nëntor 1956 - 19 janar 2022).

Profesor Idriz Binakaj, për me shumë së tri dekada ka kryer detyrën e mësimdhënësit të gjuhës dhe letërsisë angleze në Shkollën Fillore “Jusuf Gërvalla” në Prapaqan, Shkollën Fillore “Sylë Alaj” në Drenoc, Shkollën Fillore “Lidhja e Prizrenit” në Deçan, Gjimnazin “Vëllezërit Frashëri” në Deçan, Gjimnazi “Kuvendin i Junikut” në Junik, dhe së fundi në Shkollën Fillore “Isa Boletini” në Isniq.

Ishte pjese e lëvizjeve për çlirimin e Kosovës qysh në fillim të viteve ’90 të shekullit XX, dhe ka dhënë kontribut të çmuar në luftën për çlirimin e Kosovës.

Ishte nder themeluesit dhe mësimdhënësit e parë në shkollën shqipe në Mamurras, shkollë kjo e themeluar në tendat e refugjateve nga Kosova.

Profesor Idriz Binakaj, ishte anëtar shumëvjeçar i Lidhjes së Historianëve të Kosovës “Ali Hadri” dega në Deçan.

Lidhja e Historianëve të Kosovës “Ali Hadri” dega në Deçan, i shpreh ngushëllimet me të sinqerta Familjes Binakaj në Drenoc të Deçanit, me rastin e vdekjes së Profesor Idrizit.

Lidhja e Historianëve të Kosovës “Ali Hadri” dega në Deçan

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat