Konflikti i sotëm a mund të jetë skenar si Vreshtat e Reshtakut? - Bota Sot
Konflikti i sotëm a mund të jetë skenar si Vreshtat e Reshtakut?

Lajme

Konflikti i sotëm a mund të jetë skenar si Vreshtat e Reshtakut?

Më: 9 maj 2015 Në ora: 08:52

Përleshja e armatosur në qytetin e Kumanovës sipas analistëve mund të jetë skenar sikur para 10 viteve kur ish ministri i policisë, Lube Boshkovski vrau 9 emigrantë pakistanez në Shkup dhe doli me deklarata se ata janë terrorista të cilët kanë plan të sulmojnë ambasadën e SHBA-ve në Shkup dhe disa institucione tjera.
Ky skenar i Boshkovskit u zbulua pas disa vitesh dhe doli se e 9 pakistanezët nuk kanë qenë terrorista, por vetëm emigrant ekonomikë të cilët u pushkuan nga policia e Boshkovit me qëllim të defokusoj vëmendjen e opinionit.

Analitët janë të mendimit se edhe ngjarja në Kumanovë mund të jetë e ngjajme me atë të Vreshtave të Rashtakut, por ata theksojne se partite politike në Maqedoni nuk duhet ta tolerrojnë këtë kurrthë, e më së paku faktori ndërkombëtar, BE dhe SHBA.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat