Sot shënohet 20 vjetori i masakrës që tronditi botën - Bota Sot
Sot shënohet 20 vjetori i masakrës që tronditi botën

Lajme

Sot shënohet 20 vjetori i masakrës që tronditi botën

Më: 11 korrik 2015 Në ora: 07:20

​20 vjet më parë, mes 11 dhe 18 korrikut, gjatë luftës në Bosnje e Hercegovinë, u krye masakra e Srebrenicës.

Tragjedia që u mori jetën 8300 personave, ishte një ndër pjesët më të errëta të historisë së kohëve të fundit në Evropë.

Në ato ditë, trupat serbo-boshnjake të udhëhequra nga gjenerali Ratko Mlladiq, hynë në Srebrenicë dhe masakruan popullsinë myslimane. 8300 të vdekur është bilanci zyrtar, por banorë të Srebrenicës, të mbijetuar nga masakra, deklarojnë se viktimat mund të jenë më shumë se 10 mijë.

Srebrenica konsiderohet si masakra më e madhe pas Luftës së Dytë Botërore. Kjo masakër është trajtuar si gjenocid nga Tribunali i Hagës dhe Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë.

Në këtë 20 vjetor në qendrën memoriale në Potoqar, do të varrosen eshtrat e 136 viktimave që tashmë janë identifikuar e që deri më tani janë konsideruar të zhdukur.

Në tubimin komemorativ do të marrin pjesë më shumë se 80 delegacione shtetërore, si presidentët e Sllovenisë dhe Kr oacisë Borut Pahor dhe Kolinda Grabar -Kitaroviq pastaj ai i Malit të Zi Filip Jovanoviq, pastaj kryeministri i Shqipërisë Edi Rama ai i Turqisë Ahmet Davutoglu, si dhe i Serbisë Aleksandër Vuçiq.

Në delegacionin e SHBA-ve janë ish presidenti Bill Clinton dhe sekretarja e shtetit Hillari Clinton si dhe ish sekretarja e shtetit Madeleine Albright.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...