Refugjatët në Ballkan: Pa shtëpi, por me shpresë - Bota Sot
Refugjatët në Ballkan: Pa shtëpi, por me shpresë

Lajme

Refugjatët në Ballkan: Pa shtëpi, por me shpresë

Më: 7 shtator 2015 Në ora: 10:37

Një numër i madh i refugjatëve kalojnë tranzit përmes Greqisë, Maqedonisë, Serbisë e Hungarisë, për të vazhduar më pas në vende si Gjermania, Austria e Suedia, ku këta të fundit i pranojnë azilkërkuesit. Vjet kishte 8000 refugjatë, ndërsa sivjet çdo ditë ka nga 3000 të tillë.
Shumica e ballkanasve kanë simpati për refugjatët, duke kujtuar vetë kohërat e vështira të luftrave. Kryeministri serb, Aleksandër Vucic, kërkon mirësjellje e dhembshuri kundrejt refugjatëve që kalojnë tranzit në Serbi, pasi sipas tij, ata nuk dëshirojnë vendqëndrim e punësim këtu. Fjalë të ngjashme kanë thënë edhe politikanët tjerë ballkanikë.
Problemi më i madh është se 42% e azilkërkuesve në Gjermani janë nga rajonet e ish-jugosllavisë dhe Shqipërisë. Këta të fundit nuk largohet nga persekutimi ose konflikti, por nga papunësia e varfëria.

Marrë nga Economist, përshtati Bota Sot

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...