Alarm nga Presheva: Po vijnë 23.000 emigrantë?! - Bota Sot
Alarm nga Presheva: Po vijnë 23.000 emigrantë?!

Lajme

Alarm nga Presheva: Po vijnë 23.000 emigrantë?!

Më: 11 shtator 2015 Në ora: 16:34

Në fushën e Preshevës nga Maqedonia gjatë kësaj jave pritet ardhja e rreth 23.000 refugjatëve, e cila është dhjetë herë më e lartë se ajo tani është në qendrën e strehimit në Preshevë. Ky numër rekord i refugjateve ne Preshevës do të krijojë jo vetëm kaos por edhe katastrofë humanitare, ne prag te dimrit te reshurave dhe te ftohtit, sepse ky numër është dy here me i madhe se sa vet numri i qytetareve në Preshevë.

Ekipi i gazetarëve te Preshve Jonë” te cilët gjenden ne terren bashkarisht me përfaqësues të organizatave ndërkombëtarë (UNHCR dhe ICRC) njoftojnë se nuk priten dite te mira për këta emigrante edhe pse janë tranzit ne Preshevë, ku aktualisht janë mbi 2.000 refugjatë te shkepur pikë e pesë, hiq ata prej 1,000 emigrantesh tere ne kampin në fshatit Miratoc.

Moti i lig dhe te reshurat kane bere qe shume qytetarë te Preshevës dhe vendbanime tjera shqiptare te hapin dyert për këta emigrante te shkrete, duke ju liruar edhe shtëpitë.

Veç kësaj ne terren, këta emigrante tash ballafaqohen me motin e ftohtë dhe shiu ka krijuar telashe shtesë për shkak të akomodimit dhe për shkak të transportit. Qendra e pritjes është aktualisht 500 njerëz në rrugë rreth 1500 prej tyre, Stankoviç tha, duke shtuar se sot Presheva kaluar rreth 4 500 burra, gra dhe fëmijë. Në Preshevë, më 8 korrik në Qendrën për strehim të përkohshëm dhe strehimin e refugjatëve, në të cilën ato janë regjistruar.

Këta emigrante kane nevoje për ndihma dhe mbështetje adekuate administrative për përgatitjen e dokumenteve si dhe ndihmë mjekësore, një vend për pushim dhe ushqim.

Për shkak fluksi i burrave, grave dhe fëmijëve Aktivistët e Kryqit të Kuq filloi të punojë në tri ndërrime dhe 24 orë në ditë për të ndihmuar të gjithë.

Pas pushimit, ata janë në grupe prej njëzet pika në qendër të fshat Miratovc, nga ku autobusët UNHCR transportohen shtyn. Qëllimi përfundimtar i refugjatëve si Gjermania dhe vendet skandinave të cilat vijnë nëpërmjet Hungarisë.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...