Gjermania pret 40,000 migrantë këtë fundjavë - Bota Sot
Gjermania pret 40,000 migrantë këtë fundjavë

Lajme

Gjermania pret 40,000 migrantë këtë fundjavë

Më: 12 shtator 2015 Në ora: 15:53

Rreth 40,000 migrantë mund të arrijnë në Gjermani këtë fundjavë, paralajmërojnë zyrtarët.

Shumica pritet të zbarkojnë në qytetin jugor të Mynihut.

Kryetari i Mynihut , Dieter Reiter, u ka bërë thirrje urgjente rajoneve të tjera të Gjermanisë për të bërë më shumë në sistemimin e refugjatëve.

Rreth 4,000 trupa janë duke u shpërndarë në gjithë rajonin e Gjermanisë për mbështetje logjistike.

Ky shtet tashmë është bërë destinacioni kryesor për refugjatët sirianë.

Komisioni Evropian, me mbështetjen e Gjermanisë, ka propozuar shpërndarjen e 160,000 azilkërkuesve në vit në gjithë BE-në, bazuar në kuota të detyrueshme.

Por, Republika Çeke, Hungaria, Polonia dhe Sllovakia e kundërshtojnë këtë plan.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...