Lama: Mospranimi në UNESCO lidhet me marrëveshjen e 19 prillit - Bota Sot
Lama: Mospranimi në UNESCO lidhet me marrëveshjen e 19 prillit

Lajme

Lama: Mospranimi në UNESCO lidhet me marrëveshjen e 19 prillit

Më: 9 nëntor 2015 Në ora: 19:25

Në lidhje me vendimin e UNESCO-së që edhe i dha përgjigje përfundimtare jo, Republikës së Kosovës për anëtarësim në këtë organizatë, ka reaguar edhe deputetja e Lidhjes Demokratike të Kosovës.

Lama, së fundmi ka shkruar në rrjetin social në Facebook ku edhe ka rikujtuar marrëveshjen e 19 prillit e që e cila ka të bëjë pikërisht me anëtarësimin e Kosovës në rrugën e saj për në Bashkimin Europian.

Shkrimi i plotë i Alma Lamës:

‘’Ne marreveshjen e 19 Prillit 2013 mes Kosoves dhe Serbise, kjo e fundit nuk pranoi qe te hiqte dore nga pengesa e anetaresimit te Kosoves ne institucionet nderkombetare. Perkunder kesaj, kryeministri i atehershem e nenshkroi marreveshjen, edhe nen presionin e BE-se. Rezultati i sotem i anetaresimit te Kosoves nd ne UNESCO lidhet pikerisht me kete marreveshje e cila thote se palet nuk do ta pengojne njera tjetren ne rrugen e anetaresimit ne BE. Dmth pese me hic se ne BE tjeter vendimmarrje eshte.

Gjithsesi deshtimi i Kosoves nuk eshte vetem i saj, por eshte deshtim i BE-se e cila tregohet teper e bute ne Serbine, ndersa kjo e fundit koken e ka ne Moske.

Deshtimi i sotem i takon edhe vendeve demokratike perballe Rusise dhe sateliteve te saj autoritare. Sa per vendet e Amerikes latine dihet se jane shumica anti-amerikane. Ndersa bota arabe e lidhur kembe e terthor me Rusine.
Pas ketij vendimi qeveria e Kosoves duhet te kushtezoje dialogun me Serbine, pasi jo qe nuk po shkohet drejt normalizimit, por po acarohen raportet edhe me tej. BE-ja na ana e saj duhet te lere menjane retoriken boshe.
Gjithsesi :

Kosova jashte UNESCO-s, deshtim i civilizimit!”

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat