O Ramush familja Osaj po e pret rrëfimin tënd për Rexhën e vrarë! - Bota Sot
O Ramush familja Osaj po e pret rrëfimin tënd për Rexhën e vrarë!

Lajme

E hënë, 19 nëntor 2018

O Ramush familja Osaj po e pret rrëfimin tënd për Rexhën e vrarë!

Më: 21 maj 2017 Në ora: 00:55
Rexhë Osaj dhe Ramush Haradinaj

Kanë kaluar 18 vjet nga njëra prej ngjarjeve më tragjike në Rrafshin e Dukagjinit. Në ditën e hyrjes së forcave të NATO-s, Rexhë Osajn me katër shokë do të kapej me forcë nga luftëtarë të Ramush Haradinajt, dhe nga qendra do të dërgoheshin në zyrën e të ashtuquajturit perfektit të Pejës.
Daut Haradinaj ishte i akuzuar për vrasjen e 4 ushtarëve të UÇK-së menjëherë pas hyrjes së NATO-s në Kosovë, Sinan Musajt, Rexhë Osajt, Ramë Idrizit dhe Bashkim Balajt, dhe ishte dënuar në gjykimin e nisur në vitin 2002 i njohur si gjykimi i grupit të Dukagjinit
Nga pesë të arrestuarit, njëri prej tyre Muriqi, do të arrinte ti shpëtonte plumbave, pasi më parë ishin dërguar në malin pranë, vendin e ekzekutimit. Mos dëshmia e të vërtetës tregon për nivelin e edukimit në vendin tonë.
Që atëherë familja e Rexhë Osajt, do të jetonte me dhembjen, por edhe me ankthin e jetës për shkak se ‘lufta’ për ta nuk kishte mbaruar.
Në vitin 2006 do të vritej në rrethana, që tashmë cilësohen të paqarta, edhe vëllai i tij Afrimi.
Por, koha nuk po punon më për të dyshurit për krime. Ramushi ose duhet ti dorëzojë para drejtësië fajtorët, ose do të duhet të jap vet llogari. Një dënim i dhënë në këtë proces gjyqësor duket se nuk i ka përmbushur as pritjet e familjarëve.
listën e atyre që u vranë, të cilët ishin në listë si dëshmitarë kundër Daut Haradinajt dhe disa foto të atentatit ndaj tyre.

Lista e dëshmitarëve të vrarë
Kjo listë është publikuar nga Leotrime Osaj.

-Tahir Zemaj, i vrarë në një atentat në hyrje të Pejës së bashku me djalin Enisin dhe kushëririn Hasanin.
-Ismet Musaj i vrarë në vitin 2001 pak para se të thirrej në gjykimin kundër “Grupit të Dukagjinit”.
-Sadik Muriçi i plagosur në vitin 2002 në Pejë.
-Mirth Muriçi i vrarë me armë zjarri në vitin 2002 në Pejë.
-Bekim Mustafa dhe Avni Elezaj të vrarë me armë zjarri në Pejë në vitin 2002.
-Smajl Hajdari i vrarë me 17 shkurt 2002 në hyrje të shtëpisë së tij, edhe pse për këtë dyshohet një grupim kejt tjetër.
-Ilir Selimaj me gruan dhe vëllain Feridin i vrarë në një pritë
-Sebahate Tolaj dhe Isuf Haklaj polic të njësitit hetimor në regjionin e Pejës të vrarë në një pritë përderisa ishin duke shkuar në punë.
-Sadik Musaj i vrarë me 1 shkurt 2005
-Sinan Musaj i vrarë me 14 qershor 2005
-Gjeladin Musaj i vrarë me 16 qershor 2005
-Kujtim Berisha i vrarë në një aksident në Podgoricë në vitin 2007.

Ramush familja Osaj, po pret të dëgjojë rrëfimin tënd, duan ta dinë të vërtetën!

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test