Në Serbi shkakton tërmet deklarta e Izetbegoviçit për Kosovën.Thirret më urgjencë Këshillit i Sigurisë Kombëtare - Bota Sot
Në Serbi shkakton tërmet deklarta e Izetbegoviçit për Kosovën.Thirret më urgjencë Këshillit i Sigurisë Kombëtare

Lajme

E martë, 23 tetor 2018

Në Serbi shkakton tërmet deklarta e Izetbegoviçit për Kosovën.Thirret më urgjencë Këshillit i Sigurisë Kombëtare

Më: 14 nëntor 2017 Në ora: 08:37
Bakir Izetbegoviç dhe Dodik

Anëtari i Presidencës së BiH, Bakir Izetbegoviç tha se Bosnja dhe Hercegovina do të njohë pavarësinë e Kosovës, e cila, siç thotë ai, duhet të ishte bërë deri më tani, ka shkaktuar reagime të mëdha në Serbi dhe në Republika Serpska.

Deklarata Bakir Izetbegoviç se ka në plan për të njohur pavarësinë e Kosovës i  dënuan anëtar i Presidencës së Bosnje dhe Hercegovinës Mladen Ivaniç, Presidenti i RS Milorad Dodik, si dhe zyrtarë të lartë të Serbisë – Ministrat e Punëve të Brendshme dhe të Mbrojtjes, Nebojsha Stefanoviq dhe Aleksandar Vulin, drejtor i Zyrës për Kosovën Marko Gjuriq. Thirrët me urgjencë i Këshillit të Sigurisë Kombëtare që do të mbahet të enjten.

Anëtari serb i Presidencës së Bosnje dhe Hercegovinës Mlladen Ivaniç, deklarata Bakir Izetbegoviç interpretohet si “hipokrizi politikën e Sarajevës”.

Presidenti i Republikës Srpska paralajmëron se Bakir Izetbegoviç “është armiku numër një i Serbisë’.
Ka reaguar edhe magjupi Vulin: “deklarata e Izetbegoviqit është e rrezikshme”.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test