Serbia ankohet në Interpol, kërkon që Ramush Haradinaj të futet përsëri në listë - Bota Sot
Serbia ankohet në Interpol, kërkon që Ramush Haradinaj të futet përsëri në listë

Lajme

E martë, 13 nëntor 2018

Serbia ankohet në Interpol, kërkon që Ramush Haradinaj të futet përsëri në listë

Më: 2 dhjetor 2017 Në ora: 15:45
Ramush Haradinaj

MUP ka njoftuar se ka bërë një ankesë ndaj vendimit të Interpolit që hoqi nga lista e të akuzuarve Ramush Haradinajn dhe 17 persona tjetër.

“Në mënyrë për të kontrolluar listën ndërkombëtare të kërkuarve në Lyon (në selinë e Interpolit) ka miratuar ankesën e UNMIK-ut dhe 1 dhjetor 2017 vendosi që Interpol nuk do t’i trajtoj më këto urdhër arrest të Serbisë”, ka thënë Ministria e Brendshme serbe në një deklaratë.

MUP ka njoftuar se ka bërë një ankesë kundër vendimit të Interpolit se për heqjen e Haradinajt nga kjo listë dhe 17 personave tjerë, të cilat Serbia i ka akuzuar për krime lufte.

MPB gjithashtu tha se do të dërgojë një ankesë zyrtare për rishqyrtim në Ministrinë e Drejtësisë dhe Prokurorinë e Krimeve të Luftës që bashkërisht të apelojnë vendimin e Interpolit.

Po ashtu thuhet se autoritetet në MPB tashmë po shqyrtojnë detajet e këtij vendimi.

Ministria e Drejtësisë e Serbisë nuk mori njoftim nga Interpoli për heqjen e urdhrit të lëshuar nga gjykata serbe për Haradinajn, tha Beta më herët sot duke cituar komunikatën.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test