Kur Madeleine Albright ua tregonte vendin serbëve: Serbë të pështirë, ju jeni kriminelë lufte - Bota Sot
Kur Madeleine Albright ua tregonte vendin serbëve: Serbë të pështirë, ju jeni kriminelë lufte

Lajme

E mërkurë, 17 tetor 2018

Kur Madeleine Albright ua tregonte vendin serbëve: Serbë të pështirë, ju jeni kriminelë lufte

Më: 14 janar 2018 Në ora: 10:09
Bill Clinton, Havier Solana dhe Madeleine Albright

Disa vite më parë në kryeqytetin e Republikës Çeke, Pragë, ish sekretarja amerikane e shtetit Madelene Albright po merrte pjesë në promovimin e librit të saj “Prague Winter”, kur përjetoi një situatë shumë të pakëndshme.

Disa aktivistë nga organizata “Miqtë e serbëve në Kosovë” të udhëhequr nga drejtori i filmit Vaclav Dvorak (autori i dokumentarit ” Kosova e vjedhur”), e sulmuan atë duke i përmendur bomabrdimet e NATO-s në Jugosllavi.

Aktivistët i paraqitën asaj disa posterë me viktimat e këtyre bombardimeve duke i kërkuar  ti nënshkruaj. “Edhe kjo është puna juaj madam”, iu vërsulën ata.

Madeleine Albright e shqetësuar nuk pranoi të nënshkruante posterët dhe filloi të bërtiste: “Dilni”, “Serbë të pështirë” dhe “Ju jeni kriminelë lufte” gjersa urdhëroi aktivistët të largohen nga objekti.

Ish Sekretarja e Amerikës, Madelene Albright gjatë një interviste për luftën në Kosovë kishte deklaruar se ndërhyrja e SHBA-ve dhe NATO-s në Kosovë është puna për të cilën krenohet më së shumti në karrierën e saj.

Madeleine Albright, sekretare e 64-të e Shtetit Amerikan dhe gruaja e parë në historinë e SHBA-ve në këtë pozitë, është një nga figurat më të dashura nga populli i Kosovës për shkak të kontributit që ajo dha për çlirimin e vendit tonë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test