Do të shtohet dinamika për hapjen e pikës kufitare Stanqiq-Bellanovc - Bota Sot
Do të shtohet dinamika për hapjen e pikës kufitare Stanqiq-Bellanovc

Lajme

E mërkurë, 17 tetor 2018

Do të shtohet dinamika për hapjen e pikës kufitare Stanqiq-Bellanovc

Më: 16 maj 2018 Në ora: 14:48
Ministri i Punëve të Brendshme, Bejtush Gashi dhe Ilija Strashevski

Ministri i Punëve të Brendshme, Bejtush Gashi, ka pritur në takim ambasadorin e Republikës së Maqedonisë, Ilija Strashevski.

Në këtë takim u bisedua sa i përket punëve që kanë bërë dy komisionet shtetërore, sa i përket hapjes dhe funksionalizimit të pikës së kalimit të përbashkët të kufirit Stanqiq-Bellanovc.

Të dy palët vlerësuan se do të këtë shtim të dinamikës për funksionalizimin e kësaj pikë, në mënyrë që  ketë lëvizje të lirë të njerëzve dhe mallrave.

Në këtë takim u bisedua edhe për çështjet me interes të përbashkët në mes të dy shteteve, në veçanti në fushën e sigurisë.

Sipas kumtesës dërguar mediave nga kjo ministri, Gashi theksoi se bashkëpunimi me Republikën e Maqedonisë është strategjik, duke marrë për bazë koordinimet si dy vendeve fqinje, sa i përket luftimit të krimit të organizuar, të cilët i shfrytëzojnë edhe pikë kalimet kufitare.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test