Dy dëshmorë shqiptarë bëhen fytyra të pullës postare - Bota Sot
Dy dëshmorë shqiptarë bëhen fytyra të pullës postare

Lajme

E premte, 16 nëntor 2018

Dy dëshmorë shqiptarë bëhen fytyra të pullës postare

Më: 25 maj 2018 Në ora: 14:09
Nazim Gafurri dhe Stak Mark Mirdita

Posta e Kosovës ka filluar prodhimin e pullave postare dedikuar dy dëshmorëve e atdhetarëve të shquar, Nazim Gafurri dhe Stak Mark Mirdita.

Sipas njoftimit të postës, Nazim Gafurri ishte një veprimtar dhe atdhetar i  madh i kombit, i  cili përmes publikimeve të tij arriti ta ndërkombëtarizojë  shkeljen e të drejtave themelore të njeriut, që iu bëheshin shqiptarëve të Kosovës nga sistemi jugosllav.

“Për t’i dalur në mbrojtje popullit, shkriu tërë dijen dhe pasurinë që kishte. Patriotizmi i tij e vuri nën shënjestrën e pushtetit, që ia organizuan atentatin e tretë vdekjeprurës, më 7 maj 1928”, thuhet në njoftim.

Në anën tjetër Stak Mark Mirdita rrjedh nga një familje patriotike, që lirisë së Kosoves ia dha gjashtë dëshmorë. Njihet si personalitet i hershëm dhe i shquar i Lëvizjes Kombëtare Shqiptare, por edhe si humanist i madh i  popullatës së varfër.

Sipas njoftimit, i cilësuar person i rrezikshëm për sistemin pushtues jugosllav, pushkatohet në vigjilje të Krishtlindjeve të vitit 1944, së bashku me shumë patriotë shqiptarë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test