Thaçi po e ndjek Vuçiqin me referendum - Bota Sot
Thaçi po e ndjek Vuçiqin me referendum

Lajme

Thaçi po e ndjek Vuçiqin me referendum

Më: 8 gusht 2018 Në ora: 22:39
Thaçi, Mogherini dhe Vuçiq

Palët kundërshtare në tryezën e bisedimeve, këmbimi i shpeshtë i fjalëve të rënda në media, pastaj tema që i ka bashkuar Beogradin Prishtinën -dhe Aleksandar Vuçiqi e Hashim Thaçi të njëjtën ditë kanë paralajmëruar mundësinë e shpalljes së referendumit si kulm të bisedave për Kosovën, shkruan portali BBC në gjuhën serbe.

"Përgjegjësi për zgjidhjen e problemit të Kosovës, nëse do të ketë, duhet ta duhet të japin të gjithë qytetarët, ndërsa unë nuk do të ik nga përgjegjësia nëse nuk e marr mbështetjen e qytetarëve”, ka thënë kryetari i Serbisë në konferencën për media.

Po atë pasdite, kryetari kosovar ia ktheu me të njëjtën përgjigje – se do të mund t’i dërgojë qytetarët në të njëjtin drejtim.

"Vërtet nuk mbetet gjë tjetër pos që qytetarët e Republikës së Kosovës të fuqizohen me marrjen e vendimeve se kush ka të drejtë deh cili opsion është në interesin e Kosovës.
Për këtë arsye është imperativ që qytetarëve t’iu mundësohet e drejta për referendum për të cilin punoj që të bëhet realitet“, ka thënë Thaçi duke folur për opsionin e ndryshimit të kufijve.

Për qytetarët në duart e të cilëve lihet përgjegjësia për vendimin përfundimtar, kjo nuk do të ishte kurrfarë risie – historia e re e rajonit është e shënuar me deklarime referendumiane.

Referendumet e shqiptarëve:

Trazirat e viteve të 90-ta filluan me të madhe kur shqiptarët e Kosovës në shatorin vitit 1991 vendosën të shpallin e ta mbajnë referendumin për pavarësinë e Kosovës.
Udhëheqja politike e Ibrahim Rugove për këtë projekt s’e kishte përkrahjen e Beogradit dhe referendumi zyrtarisht nuk u njoh kurrë.
Në referendum dolën 87,01 për qind nga më shumë se 1 milion votues, për pavarësi votuan 99,98 për qind e pjesëmarrësve e vetëm një numër shumë i vogël ishte kundër.
Në këtë rezultat u “gjunjëzua” referendumi i shqiptarëve në Luginë të Preshevës në vitin 1992, por edhe ai e pati fatin e njëjtë.

Referendumet serbe: 

Referendumi i njohur zyrtarisht është mbajtur në’ më 23 prill 1998 kur Serbia i pyeti qytetarët e vet nëse e pranojnë pjesëmarrjen e përfaqësuesve të huaj në zgjidhjen e problemeve në Kosovë.
Nga 73,05 për qind e atyre që dolën në referendum, kundër ishin 96,53 për qind.
Megjithatë, edhe pse referendumi u njoh zyrtarisht, ai nuk ka pasur fare efekt – kryetari i RF të Jugosllavisë Sllobodan Millosheviq së pari u dakordua për shkuarjen e misionit të OSBE-së në Kosovë ashtu që pastaj, pas bombardimeve të NATO-s, në Kosovë të jenë edhe trupat e NAO-s dhe ato të Rusisë.
Referendum i fundit në Kosovë, por vetëm në katër komunat në veri, është mbajtur në shkurtin e vitit 2012.
Qytetarët në pyetjen „A i pranoni institucionet e të ashtuquajturës Republikë e Kosovës?“, negativisht janë përgjigjur 99,74 për qind e pjesëmarrësve, ndërsa me “PO” janë përgjigjur 0,26 për qind.
As ky referendum nuk e ka ndryshuar gjendjen faktike në terren, sepse me Marrëveshjen e Brukselit dhe me dakordimet e Vuçiqiti e të Thaçiti, ka vazhduar kyçja e serbëve në institucionet kosovare.
Ndërsa referendumi për përforcimin e pushtetit të Millosheviqit është mbajtur dy herë në fund të viteve të 80 të shekullit të shkruar.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...