Arrestohet në Shëngjin një shtetas i Kosovës, mbante mishin jashtë kushteve të sigurisë - Bota Sot
Arrestohet në Shëngjin një shtetas i Kosovës, mbante mishin jashtë kushteve të sigurisë

Lajme

Arrestohet në Shëngjin një shtetas i Kosovës, mbante mishin jashtë kushteve të sigurisë

Më: 14 gusht 2018 Në ora: 11:30
Foto, mish

Gjysmë ton produkte mishi që tregtoheshin në Shëngjin, u sekuestruan pasi shiteshin në mënyrë të paligjshme dhe jashtë kushteve të sigurisë ushqimore.

Policia e Lezhës bën të ditur se është finalizuar operacioni “Rotten meat”, ku u sekuestruan 528 kilogramë produkte mishi, të prodhuara jashtë kushteve të sigurisë ushqimore, si dhe në bashkëpunim me AKU Tiranë, u bllokua punishtja ku prodhohej.

“Si rezultat i tij, u arrestua në flagrancë shtetasi Arsim Çurdina, 55 vjeç, banues Kosovë. Ky shtetas, në qytetin e Shëngjinit, me mjetin e tij, është kapur duke tregtuar në disa lokale një sasi prej 528 kg produkte mishi, të prodhuara në mënyrë të kundërligjshme në një ambient në Tiranë jashtë kushteve të sigurisë ushqimore, duke rrezikuar shëndetin e konsumatorëve, produkt të cilin, ia shiste restoranteve dhe ‘Fast Food-ve’ në Shëngjin, si dhe pa faturë tatimore , duke fshehur të ardhurat”, njofton policia.

Vazhdojnë hetimet për dokumentimin e plotë të këtij aktiviteti kriminal, për të gjithë subjektet tregtarë dhe personat e përfshirë. Veprat penale në ngarkim të tij ” Fshehja e të ardhurave” “Prodhim dhe shitja e ushqimeve e lëndëve të tjera të rrezikshme për shëndetin” Manipulimi i tregut” dhe ” Punësim i paligjshëm”./TCh/

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...