“S’kemi frikë nga shqiptarët”, partneri i Haradinajt paralajmëron luftë në veri të Kosovës - Bota Sot
“S’kemi frikë nga shqiptarët”, partneri i Haradinajt paralajmëron luftë në veri të Kosovës

Lajme

“S’kemi frikë nga shqiptarët”, partneri i Haradinajt paralajmëron luftë në veri të Kosovës

Më: 17 gusht 2018 Në ora: 07:05
Goran Rakic, lideri i Listës Serbe

Këtë e thotë Goran Rakic, lideri i Listës Serbe, i cili është në koalicion me Ramush Haradinajn i cili në një intervistë për mediat serbe thotë se serbët kurrë nuk do të jenë pjesë e një shteti të rrejshëm në Kosovë. Sipas tij, njerëzit në provincën jugore serbe nuk kanë frikë as nga tanket e shqiptarëve, sepse e dinë se nuk ka kërmij në Beograd, por burrë shteti të mëdhenj.

Si e vlersoni qëndrimin e kancelares gjermane Angela Merkel se nuk ka ndryshim në kufijve në Ballkan do të thotë se Serbia nuk ka asgjë në Kosovë?

Rakiq: Nuk është ky qëndrim i ri. Ajo që Angela Merkel tha është vetëm një vazhdim i politikës së vjetër të Gjermanisë ndaj interesave të Serbisë në Kosovë. Megjithatë, fakti është se ky qëndrim është pjesërisht pasojë e lëvizjeve destruktive të pothuajse nga opozita aktuale. Unë do të thoja nga Vuk Jeremic, Dragan Djilas, Sasha Jankovic, Bosko Obradovic .

Shqiptarët, nga ana tjetër, pretendojnë se Kosova mbetet brenda kufijve aktualë dhe planifikojnë tashmë investime të mëdha në veri të Kosovës?

Rakiq: E kam thënë tashmë, por do të përsëris, do të mbrojmë me jetën tonë Mitrovicën e Veriut nga përpjekjet për të prishur strukturën etnike nga jugu i Kosovës, nën maskën e investimeve dhe të zënë hapësirat.

A keni frikë se pas qëndrimit të Gjermanisë, shqiptarët me të vërtetë do të përpiqen të detyrojnë dhunshëm në veri të Kosovës dhe a mund të shkaktojnë konflikte të reja?

Rakiq: Unë mund të shpresoj vetëm se kjo nuk do të ndodhë. Sepse nëse kjo ndodh, duhet ta dimë se ky nuk është vendimi i shqiptarëve, por i Perëndimit. Pra, do të tregojnë se paqja në këtë rajon nuk është në interes të tyre.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...