Vuçiq nuk e pranon Limajn kryenegociator - Bota Sot
Vuçiq nuk e pranon Limajn kryenegociator

Lajme

Vuçiq nuk e pranon Limajn kryenegociator

Më: 7 shtator 2018 Në ora: 21:51
Fatmir Limaj

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq tha se nesër do të jetë në Kosovë dhe do të jetë në Ujman, dhe pret që gjithçka të kalojë mirë.

Ai tha se ditët e fundit ishin të rënda për shkak të zhvillimeve në 72 orët e fundit, duke filluar nga presionet mbi Listën Serbe dhe Qeverinë e Serbisë, duke emëruar Fatmir Limaj për kryesues të delegacionit qeveritar të Kosovës në bisedimet në dialogun në Bruksel.

Vuçiq tha se Lista Serbe nuk e pranon Limajn për kryesues të delegacionit negociator nga Kosova.

“Lista Serbe nuk dëshironte ta mbështeste Limajn”, ka thënë Vuçiq.

Ai ka përmendur edhe rastin e ndalimit të Marko Gjuriqit për të hyrë në Kosovë, edhe pse ai kishte leje, duke thënë se kjo është përdorur për diçka tjetër, duke mos dhënë më shumë detaje.

Sipas Vuçiq, shqiptarëve duhet dhënë dy Kosova për të qenë të kënaqur në bisedime.

Ai ka folur edhe dialogut në Bruksel dhe rreth mos takimit me presidentin e Kosovës, Hashim Thaçi.

“Nuk kam mundur të flas sot me përfaqësuesit e Kosovës, por kjo nuk do të thotë se do të ndërpresim dialogun, pasi kjo është e pamundur. Me armikun nuk mund të diskutoni për paqe, sepse i keni armiq. Duhet të flasim për zgjidhjen e problemit, për të zgjidhur problemet shekullore me shqiptarët. Sa i përket Ujmanit, atë e konsiderojmë resurs serb, por edhe të shqiptarëve dhe serbëve dhe kemi ofruar shumë kompromis, sepse e dimë sa u duhet uji shqiptarëve. Duam të kemi të arrijmë më tepër besim ndërmjet shqiptarëve dhe serbëve, por ky është proces i cili do të ishte katastrofal nëse do të ndalej, edhe për shqiptarët, edhe për serbët”, tha ai.

Vuçiq tha se nesër do të jetë në Kosovë dhe do të jetë në Ujman, dhe pret që gjithçka të kalojë mirë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...