“Zbulohet” “Lista e zezë” me emrat e zyrtarëve të lartë serbë që do t’u ndalohet hyrja në Kosovë - Bota Sot
“Zbulohet” “Lista e zezë” me emrat e zyrtarëve të lartë serbë që do t’u ndalohet hyrja në Kosovë

Lajme

“Zbulohet” “Lista e zezë” me emrat e zyrtarëve të lartë serbë që do t’u ndalohet hyrja në Kosovë

Më: 25 nëntor 2018 Në ora: 10:01
Zyrtarët lartë shtetërorë serbë, të cilëve sipas mediave në Serbi do t’u ndalohet hyrja në Kosovë

Mediat serbe vazhdojnë me propagandën e fuqishme kundër Kosovës, veçmas pas aplikimit të taksës doganore për mallrat e Serbisë dhe të Bosnjës që hyjnë në Kosovë.

Gazeta beogradase “Novosti” shkruan sot se “edhe para aplikimit të taksës drakonike doganore për hyrjen e mallrave nga Serbia në territorin e Kosovës, autoritetet e Prishtinës më 1 nëntor kanë marrë vendim që zyrtarëve më të lartë të Beogradit t’u ndalohet kalimin nëpër vendkalimet kufitare në mënyrë që të mos hyjnë në Kosovë”.

Image

“Lista e personave të padëshiruar në Kosovë është shpërndarë në të gjitha pikat e kontrollit të policisë në vendkalimet, duke vënë në dukje se do të arrestohen menjëherë nëse paraqiten në ndonjërin nga vendkalimet kufitare”, shkruan gazeta serbe.

Sipas kësaj gazete, “në listën që e ka parë ky medium janë në zyrtarët serbë, duke filluar me kryeministrja Ana Brnabiq, pastaj ministrat e qeverisë dhe krerët e Parlamentit të Serbisë, duke përfshirë edhe gjyqtarët e Gjykatës Kushtetuese dhe Gjykatës Supreme”.

Image

“Në ‘Listën e zezë’nga kabineti i kryeministres Brnabiq janë: Ivica Daçiq, Nebojsha Stefanoviq, Rasim Lajiq, Zoran Mihajloviq dhe Aleksandar Vulin. Përfaqësuesit e padëshiruar nga Kuvendi i Serbisë janë: Presidentja Maja Gojkoviq dhe zëvendësit Verolub Arsiq, Vladimir Marinkoviq, Gjorgje Miliçeviq, Verica Radeta dhe Gordana Çomiq si dhe 14 gjyqtarë të Gjykatës Kushtetuese, të kryesuar nga presidentja Vesna Iliq Preliq, katër gjyqtarët e Gjykatës Supreme të Kasacionit dhe presidentit të saj Dragomir Milojeviq, dhe disa sekretarë shtetërorë, ndihmës ministra …”, shkruan gazeta.

Image
Lista me emrat e zyrtarëve të lartë shtetërorë serbë, të cilëve sipas mediave në Serbi do t’u ndalohet hyrja në Kosovë

Sipas kësaj gazete me këtë veprim,  autoritetet e Kosovës kanë shkelur marrëveshjen e Brukselit që ka të bëjë me vizita zyrtare dhe e cila është në fuqi që nga viti 2014.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...