“Psycho”, roman për kanibalët e pushtetit - Bota Sot
“Psycho”, roman për kanibalët e pushtetit

Libra

“Psycho”, roman për kanibalët e pushtetit

Nga: Ilir Muharremi Më: 10 janar 2019 Në ora: 15:18
Kopertina e librit

Është e dhimbshme ajo çfarë po ndodh në Kosovë. Njerëzit dita ditës mendojnë ta braktisin këtë vend, jo pse nuk e duan, por pse është bërë e pamundur të jetohet. Kjo për shkak kanibalëve, maskarenjëve në pushtet të cilët deri në pikën e fundit e mjelën qytetarin e thjeshtë. Kjo pasqyrohet shumë dhimbshëm në romanin “Psycho” të Ilir Muharremit. Personazhi bëhet agresiv nga shoqëria dhe pushteti. Kjo më së miri përshkruhet në këtë fragment:

“Vend kanibalësh është. Të varfrit janë skllevër, kurse pushtetarët tregtarë skllevërish. Në tabelë shkruajnë: “Punët po na ecin si mos më mirë, merremi më tregti të varfërve-skllevërve, e shesim mishin e tyre”. Publikisht i tillë është zanati i tyre, ndonëse ty nuk të radhitë të plotë në këtë zanat, zotëri. E keqja që jam shumë i drejtë. Për Skllavëri të gjithë ata dalin publikisht kundër. Kulmi i së keqes është se ata po mburren me këtë. Nuk mund të ekzistojë diçka pa sundimtarin edhe pa të nënshtruarin. Shpesh në gazeta e lexojë sloganin se : Çdo njeri ka nevojë për skllevër, njëlloj si për ajrin dhe lirinë. Gjithkund  në botë njerëzit dëshirojnë të sundojnë dhe të urdhërojnë. Më vjen mirë që e thatë këtë zotëri. Lidhet ngushtë me organet e frymëmarrjes, edhe skllevërit edhe ata më të brishtë marrin frymë. Dikush nxehet në bashkëshorten, e sundon, ose e kundërta bashkëshortja merr pushtetin. Disa të tjerë përpiqen t’i sundojnë librat. Edhe unë në ring kundërshtarin...”

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...