Veprimtaria publicistiko-letrare e Servet Tartarit "Mjeshtër i Madh" - Bota Sot
Veprimtaria publicistiko-letrare e Servet Tartarit "Mjeshtër i Madh"

Libra

Veprimtaria publicistiko-letrare e Servet Tartarit "Mjeshtër i Madh"

Nga: Albert Zholi Më: 17 janar 2019 Në ora: 09:46
Servet Tartari

Është libri i, pare botua në vitin 1999. Ku bëhet fjal për 41 Sportista, të lindur dhe me orgjinë nga Bolena .Kombëtar dhe nderkombëtar.Kampion dhe Rekordmen, Mjeshtër i Meritur, Mjeshtra sporti.Kampion Europe nëngritje peshe .Kampion Europe në qitje si dhe Kmpion Europe në Bilardo.

Hyrje:  Djemt dhe vajzat Sportiste nga Bolena.

Këtë libër, me dashamirësi dhe respekt të thellë, ia kushtoj plejadës së sportistëve të dashur, të cilët me ndërgjegje të lartë dhe sakrifica të pafundme, zhvilluan dhe çuan në majat më të larta sportin shqiptar, duke përfaqësuar Atdheun në Europë dhe në botë. Nëkëtë sfond, një kontribut të rendësishëm dhe po aq të lavdishëm, i kanë dhënë sportistët e Bolenës dhe Labërisë, emrat e të cilëve janë gdhendur në tempullin sportive të kombit tonë.

Në këtë libër kanë dhën konsiderata shumë Personalitete të sportit Shqiptarë nga të gjitha llojet e sprorteve.

si: Kreshnik  Tartari,”Mjeshtë i Madh,”Besnik Dizdari një gzetar sprtiv dhe analist ,është shumë i njohur deri në ditët e sotme. Prof.Dr.Miço Papadhupulli,Ishë President i Federates Shqiptare të Futbollit.Porofesor Shyqyri  Rreli Trajner i ekipt kombëtar të futbollit. Ahmet Shqarri,Komentator i sportit të Futbollit, dhe Gazetar sportive,Petraq Shterpi, gazetar sportive, Andon Kondo ”Mjeshtër i Madh”, Ismet Bellova, “Mësues I Poppullit dhe një nga veteranët e sportit shqiptar, që nga vitet e fillimit të sportit në Shqipëri, fill mbas çlirimittë Atdheut. Skënder Plasari, gazetar sportive, Njazi Lleshi “Mjeshtër Sporti”,Prof.Dr.Skënder Begeja, Prof.Dr.Zyber Konçi, Trajner i ekipit Kombëtar të futbollit, Astrit Hafizi,trajner i ekpit kombëtar në futboll, Igli Tare,një nga lojtarët më tëshkëlqyer të kombëtares,Neptun Bajko, trajner i ekpit kombëtar,Petraq Stefa, trajner i ekpit kombëtar në volejboll. Prof.Dr.Lluka Heqimi –Publicit-shkrimtar, njëkohësisht mazhazatjer ,tekekipi i “Partizanit” dhe të Kombëtares,etj.

2- Botuar në vitin 2015. Redaktore Fatime Kulli. Parathënien Shepndi Topollaj.

Bolena në sportin Shqiptar ,vll.iIItë.  Në këtë libër  paraqiten 52 sportistë e Bolenës, që u zbulan vite më vonë. Romela Aleksandër Hodo  Bega. Kampion Eurpe , duke marrë të tre vendet e para: të Art,të Argjend dhe të Bronxt. dhe  në Bejing Kinë, ze vendin e 6-të në botë. Kampion Europe në qitje Elisabeta Karabolli, e deri edhe tek Niko Maksim Malaj kampion Europe në Bilardo.Parathënien e ka bërë; ShpendinTopollaj.

Libri në Prushin e vëllazërimit fletë për personalitete të shqauar. Duke filluarngaKosova:Akademiku RexhepQose e deri në Gjirokastër tek Skulptori i Populli Muntas Dhrami,etj.

Botuar në vitin 2004.Parathënien Lirim Deda.

Sa për ta ditur në dorëkam Librat e 13-të, 14-të dhetë 15-të. Mendoj ti botoj brenda këtij viti, dhe ti promovojm.Po të jemi shëndosh.

3- Redaktor dhe Parathënien Lirim Deda. Botuar në vitin 2004.

- Redaktor i librit: Vasil Premçi. Parthënien autori. Botuar në vitin 2010.

Konsideratat: Prof.Dr. Lluka Heqimi.Dr.NimetBalili, Xhemi lÇeli, Selfo Hallkaj-Shkrimtar, Prof.Dr Bernard Zotaj, Shkrimtar, Poet Petrit Koçiu, Medin Xheli ish Kryetar i Këshillit të Rrethit Vlorë, Bektash Zhite Publicist,Shkrimtar, Seimen Gjokoli, Dr,Doc. Mikado Shakohoxha, Bajram Hoxha, Drejt.Drejtorie RTSH. Xhelil Aliu, Gazetar, Regjizor, interpertues, Dëfrim Methasani Gazetar sportive RTSH, Irfan Lulo Kryetar Shoq,”Devolli”, Ilia Terpini, Artist iMerituar,”Mjeshtër i Madh”,  Kreshnik Tartari, ish,zv Ministër I Kulturës, Rinis dhe sporteve ”Mjeshtër i Madha”,Bisnik Dizdari, Personalitet i9 njohur në sportinShqiptar, Prof.Dr. Miço Papadhopulli ish President i Fderatës Shqiptare të futbollit, IsmetBellova “Mësues i Popullit”, Ahme tShqarri, gezetar dhe komentator, Profesor BirçeHasko, “Mjeshtër i Madh”,Dr. Makbule Çeço.zv. Kryetare e Këshllittë Ministrave, Mark Dodani,Publicit-Shkrimtar, Prof.Dr, Zihni Haskaj, Kryetari i Bashkisë Vlorë, ”, Shpëtim Gjika. Prof.Dr.Bardhosh Gaçe, “Mjeshtër i Madh”  Skënder Hasko Shkrimtar për Fëmijë, Shkrimtari-Poeti LirimDeda,

Enver Bytiçiish Drejtor në MTKRS.Medin Xhelili i dorzon, Servet Tartari:”Personaliti  Shquar i QarkutVlorë. Albert Zholi, Shkrimtar, gazetar, publicit. Gzim Zilja, ish depute tdheKryetar i Bshkis Vlorë, Leonard Tase ish Sekretar i Përgjithshëm i Federatës së Volejbollit, e smhumë të tjerë.

Një libër që u vlersua nga shumë personalitete, sidomos specialistat e sportit shqiptar. Që nuk është botuar deri më sot.

Të gjitha këto i thash për ta ditur. Po ti kishe lexuar këto libra, nuk do ishte nevoja, që të thoshja asgjë unë.

9-Redaktor dhe parathënien Prof.Dr. Bardhosh Gaçe. Botuar në vitin  2013. Në këtë libër flitet për Bolenën dhe bolenasit, të cilët i kam intervistuar dhe filmuar, që kur ishin gjallë, pasi kanë ndërruar jetë, shumë nga këta bolenas, që flitete në këtë libër.

10- Redaktor Leonard Veizi. Parathënien Pandeli Koçi, shkrimtar.

Historiku Kulturore e Labërisë, nga viti 1921-1924, Ky kuvend u mbajt në Kuçin e Vlorës. Si dhe shumë figura të shquara si: Ismail Qemali, Fanoli, Sami Frashëri, AkademikuRexhep Qose, Dritër oAgolli, Sabri Godo,Profesor Ismet Elezi.etj.

11. Redaktim Bernard Zotaj dhe Servet Tartari.Dhe parathënien. Në vitin 2016.

12. Redaktore Fatime Kulli. Parthënien Bernard Zotaj.Botuar në vitin 2018.

Image
Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...