Maratona e Leximit/ Lexojnë Kumbaro, Cana, Andrea, Peleshi, Rama - Bota Sot
Maratona e Leximit/ Lexojnë Kumbaro, Cana, Andrea, Peleshi, Rama

Libra

Maratona e Leximit/ Lexojnë Kumbaro, Cana, Andrea, Peleshi, Rama

Më: 23 prill 2019 Në ora: 20:33
Maratona e Leximit

Në Ditën Ndërkombëtare të Librit, COD  u kthye në një qendër të hapur komunikimi, në një maratonë leximi, ku morën pjesë 400 nxënës të shkollave të Tiranës. 

Duke nisur nga ora 11:00- 22:00 lexuan në COD  që nga kryeministri Edi Rama e deri tek emra të njohur si Lorik Cana, Gaz Paja, Ema Andrea, Eridana Çano, Mirela Kumbaro, Niko Peleshi. Ata u përfshinë në këtë maratonë, e cila përfshiu

audienca të moshës nga 7-18 vjeç, me lexime, takime, diskutime për librin. “

Morën pjesë gjimnazet :"Sandër Prosi", "Faik Konica", "Sami Frashëri", "Andon Zako Çajupi", "Petro Nini Luarasi" dhe nxënësit e shkollles "Kosova".

Edukimi Përmes Kulturës është një nga prioritetet e programit të qeverisë shqiptare, nisur që në mandatin e parë. "Maratona e Leximit" organizuar në Ditën Ndërkombëtare të Librit ndërgjegjëson të rinjtë për rëndësinë e leximit, me qëllim rritjen e lexuesit të së ardhmes. Në këto pesë vite, në politikat e librit fokusi ka qenë lexuesi, ndërgjegjësimi i qytetarëve e në veçanti i lexuesit të ri për rëndësinë e leximit, duke e konsideruar atë si çelësin kryesor në zhvillimin personal, kulturor dhe social.

Image
Image
Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...