Botohen në gjermanisht “Parrullat me gurë” të Ylljet Aliçkës - Bota Sot
Botohen në gjermanisht “Parrullat me gurë” të Ylljet Aliçkës

Libra

Botohen në gjermanisht “Parrullat me gurë” të Ylljet Aliçkës

Nga: Irena Toçi  Më: 1 maj 2019 Në ora: 20:00
“Parrullat me gurë” të Ylljet Aliçkës

Këto ditë u botua në gjuhën gjermane përmbledhja me tregime “Parrullat me gurë” e shkrimtarit Ylljet Aliçka, përkthyer nga Edmond Ludwig dhe botuar nga shtëpia botuese MAS.

Me rastin e këtij botimi, botuesi gjerman shkruan: “krahas historive të thjeshta të vendit të tij, Shqipërisë, nën regjimin Stalinist të Enver Hoxhës, në tregimet e tij, autori përshkruan ndodhi, po aq absurde të tranzicionit postkomunist.”

Disa vite më parë pas botimit të këtij libri në polonisht, shkrimtari i njohur polak Riçzard Kapuçinski ndër të tjera ka shkruar: “… i lexova me emocion dhe konsideratë të lartë. Fjala është për disa tregime të shkurtra të një letërsie të madhe...”

Varianti gjerman i parullave të Aliçkës, pason botimet e këtij libri në frëngjisht, italisht, çekisht, anglisht dhe polonisht si dhe filmin e mirënjohur të regjisorit Gjergj Xhuvani “Sllogans”, me skenar të autorit Ylljet Aliçka.

"Parrullat me gurë" (në shqip nga Botimet Toena, 2009).  

Me respekt për ju,

Irena Toçi.

Image
Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat