Orkide - Bota Sot
Orkide

Libra

Orkide

Nga: Agim Desku Më: 22 qershor 2019 Në ora: 22:47
Agim Desku

Të vetmën aromë me bukuri zanash të kam

Mbështjellur plotë dhembje e dashuri Titaniku

Zë i dalur nga fytyra e bukur e Tanagres

Ke zënë vend në sallonin e mbretëreshës sime

Asnjë perandor nuk kishte guxim me ta prangos aromën

Ishte dielli ai që ia fshinte plagët e shekujve të saj

Dikur zotnat përkulëshin para luleve të Olimpit

Aty flisnin orë e çast yjet për lirinë e të dashuruarve

Kam më qenë peng i zotnave dhe orkidesë

Nëse nuk e mbylli jetën më rikthimin e Itakës sime

Më duhet tˊia marr emrin për ca vite Prometheut

Të jetojmë ashtu si na ka hije neve bijëve të atdheut

Më sˊdua të bëhëm një i krisur as i dehuri i jetës

Mbrëmjeve dua të luftoj për dritën deri në agimin e diellit

Çfarë kam mësue dhe çfarë kam pësue nga kjo jetë e ferrit

Ah,sa e kam dashur Zotin tim dhe sa herë kam qajtë për liri

Kurrë nuk e takova për tˊia dhurue orkidenë asaj

Lulen më të bukur që e ruaj për mbretëreshën time

Vetëm Tanagrës i besoj kur fliste shqip më zotnat e Olimpit

Para Krishti gjashtëmbëdhjetë shekuj kur sˊkishte bibel as kuran

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...