Tmerr etne - Bota Sot
Tmerr etne

Libra

Tmerr etne

Nga: Agim Desku Më: 22 qershor 2019 Në ora: 22:51
Agim Desku

Më tmerr se Etna

takova sot ca folës të artit

Sa fatlum Lasgushi që iku

Nuk do të pinte kafe

më të mjerët e shekullit të ri

As Serembe nuk di më

se çfarë shkruhet për lirikat e dashurisë

Nuk kemi ma dashuri si të ti

Më parë vdekjen e ka pranue

Se sa fjalën e bukur më e harrue

Tmerr të jetosh në kohën time

Ikin edhe djajtë nga toka e askujt

E shndërruar vetëm për hymne luftëtarësh

Çdo ditë lindin demonë të ri

Perandorët serish rikthehen me flamuj tjetër

Asnjë këngë nuk dëgjohet si më parë

Përpos këngës se korbave të zi

Më duhet të pëlcas

o të bëhem edhe unë më i zi se bajlozët e ri

Njëmijë vjet nuk mjatuan lutjet e shpirtit

Zotnave ju fala edhe kot se koti

Ah,s'më ka mbetur tjetër në jetë

Serish të bëhem Gjergj Kastrioti

Ta shijoj edhe unë lirinë e dashurinë

Të krijoj vargjet më të bukura

për ty Eva dhe miqësinë

Të pi dhe të dehem orë e çast

Kështu ëndrrat i rikujtoj

Dhe rri më kujtimet

që kurrë nuk më vdesin

Më parë le të vdes unë

se sa fjala e shejtë

që e krijova të rrjedh si lumë

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...