Shkrimtari i madh francez për shqiptarët: Ky komb e ky popull nuk merret nëpër këmbë

Libra

Shkrimtari i madh francez për shqiptarët: Ky komb e ky popull nuk merret nëpër këmbë

Më: 17 mars 2020 Në ora: 13:56
Foto Ilustrim

Alfons de Lamartini ishte shkrimtar i shquar francez, poet dhe politikan i cili ka marrë pjesë në Revolucionin e vitit 1848 dhe shpalli Republikën e Dytë.

Pa dyshim ai është njëri nga figurat më të shkëlqyera të Romantizmit në Francë.

Sa i përket lirikës së tij, pjesa e veprës së tij janë poezitë plot ndjeshmëri të frymëzuar nga Julie Charles, ku gërshetohen temat romantike të natyrës, vdekjes e dashurisë.

Lamartini ishte mjeshtër i lirikës romantike, ai madje u admirua dhe nga Hygo.

Lamartini e propozoi Hygonë në postin e Minstrisë e Arsimit, duke e paraqitur si “fisnik, i qetë, bujar”.

Lamartini thotë se shqiptarët janë kom që nuk merren nëpër këmbë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat