Dashuri dhe luftë

Libra

Dashuri dhe luftë

Nga: Ilir Muharremi Më: 17 dhjetor 2021 Në ora: 07:40
Ballina e librit

Fragment nga romani "Ti"  i Ilir Muharremit.

"Breshëri plumbash dëgjohen në të gjitha anët. Qielli është ngjyrë gri. Flaka dhe tymi i bashkohen qiellit, duke e gërryer kaltërsinë. Fasadat e shtëpive janë me vrima të plumbave.

Sikur po e dëgjoj ulërimën e njerëzve dhe vajin e foshnjeve. Çdo sekondë po ma shqyen zemrën. Kjo urrejtje ndaj çetnikëve rritet çdo çast. Vetura u kthye me vështirësi në rrugën me baltë.

Fenerët e saj u këmbyen papritur në terrin tokësor, nga njëra anë e rrugës, pastaj nga tjetra, duke ndriçuar dy baraka druri të mbuluara me llamarinë. Aty pranë barakës së dytë, në anën e djathtë, në tisnajën mjegullore shquhej një kullë e ndërtuar me gurë të gdhendur në mënyrë trashanike.

Si duket gëzhojat e plumbave më kot janë përplasur, sepse kanë përfunduar gjithandej në tokë. Nga maja e kësaj kulle niste një kabëll metalik, i dallueshëm me nyjë lidhëse, por që shkëndijonte në dritën e makinës sa më shumë që zbriste, gjersa dukej pas shpatit që priste rrugën. Vetura ngadalësoi dhe qëndroi disa metra larg barakave..."

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat